Poważny atak hakerski na strony Senatu w Polsce. Kto za tym stoi?

Centrum Informacyjne Senatu przekazało, że doszło do ataku hakerskiego na serwery utrzymujące strony internetowe Senatu w Polsce. Sytuacja jest opanowana, ale było gorąco.

Atak DDos na serwery Senatu

Strony polskiego Senatu miały 27 października dość ciężki poranek. Zgodnie z komunikatem marszałka Tomasza Grodzkiego, doszło do poważnego ataku hakerskiego. Problemy z dostępnością witryny pojawiły się problemy mniej więcej o godzinie 10:30. Po godzinie 11 udało się przywrócić jej funkcjonowanie, ale hakerzy wciąż mocno utrudniali życie zespołowi odpowiedzialnemu za bezpieczeństwo serwerów. Podczas posiedzenia, Grodzki przekazał wysokiej izbie:

Nie wiem, czy to wynika z naszej wczorajszej uchwały o uznaniu władz Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny, czy to tylko koincydencja, ale od ok. 40 minut trwa silny atak hakerski na nasze serwery.

Nie wiadomo, czy czas rozpoczęcia ataku było ustalony losowo, ale z pewnością była to zaplanowana akcja.

Atak hakerski na strony Senatu w Polsce

W środę Senat przegłosował uchwałę o uznaniu władz Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny. Za taki krok, w imieniu narodu ukraińskiego, podziękował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Polska wśród krajów podatnych na ataki hakerów

Wzrost incydentów cyberbezpieczeństwa ma zapewne związek z wojną w Ukrainie. Jak komentują analitycy Check Point Research, częstotliwość ataków wzmogła się zwłaszcza w krajach Europy Wschodniej – nie tylko w Ukrainie i Rosji, ale także Polsce, Litwie i Rumunii. Należymy do grona 25 państw najbardziej podatnych na tego typu niebezpieczeństwa.

Najprawdopodobniej nie jest przypadkowe to, że w zeszłym miesiącu w wielu krajach Europy Wschodniej zwiększyła się liczba zagrożeń. Praktycznie wszystkie organizacje są zagrożone i muszą przejść na strategię cyberbezpieczeństwa polegającą na zapobieganiu.Wojciech Głażewski, Country Manager firmy Check Point Software w Polsce

We wrześniu polskie firmy były atakowane przez hakerów częściej niż kiedykolwiek wcześniej. W pierwszym tygodniu miesiąca na jedną organizację było ich 1033, a pod koniec września już 1629. Tendencja jest więc wzrostowa.