Apple Watch Series 5 (fot. Miłosz Lis/Tabletowo.pl)

Apple Watch w tym roku dostanie sporo ciekawych nowości

watchOS 7 zapowiada się więc całkiem interesująco. Nadchodząca, duża aktualizacja Apple Watcha wprowadzi zestaw przydatnych rozwiązań.

Serwis 9to5Mac, opierając się na zmianach odkrytych w kodzie iOS 14, przedstawił nowości, które w tym roku powinny zostać wprowadzone w najpopularniejszym smartwatchu na rynku. Nie jest pewne, czy wszystkie zmiany będą dostępne w każdym urządzeniu z watchOS 7 czy może część z nich zostanie zarezerwowana dla Apple Watcha series 6.

Oczywiście należy mieć na uwadze, że mamy do czynienia z nieoficjalnymi informacjami – niewykluczone, że Apple nie wdroży części funkcji, a i wysoce prawdopodobne, że na oficjalnej prezentacji poznamy jeszcze inne nowości.

Nowe tarcze i udostępnianie własnych

watchOS 7, podobnie jak poprzednie większe aktualizacje, wprowadzi nowe tarcze. Podobno mamy otrzymać co najmniej trzy dodatkowe tarcze, które będzie można ustawić na jednym z ekranów. Nie jest pewne, czy wszystkie będą dostępne na każdym wspieranym modelu.

Jedną z nowych tarcz ma być Infograf Pro, który dołączy do wprowadzonych wraz z Watch series 4 tarcz Infograf i Infograf Modułowy. Ma ona zawierać tachymetr, który powinien być znanym fanom mechanicznych, sportowych zegarków.

Na taki zegarek czekałem – Apple Watch series 5 (recenzja)

Kolejną nowością związaną z tarczami ma być opcja ich udostępniania innym użytkownikom. No dobrze, a w jakim celu, skoro Watch jest ograniczony tylko do tych stworzonych przez Apple? Warto pamiętać, że tarcze można spersonalizować, a te bardziej rozbudowane zapewniają naprawdę sporo opcji dostosowywania. Funkcja udostępniania pojawi się w aplikacji Watch na iOS. Nie jest pewne, czy będzie można wysłać tarczę bezpośrednio z poziomu smartwatcha.

Niestety, nic nie wiadomo o ewentualnej możliwości instalowania zewnętrznych tarcz. Obawiam się, że w tej kwestii nic się nie zmieni – szkoda.

Rodzice prawdopodobne będą zadowoleni

Apple ma skupić się na rozwiązaniach skierowanych dla rodziców. Z poziomu iPhone’a będzie można zarządzać drugim Watchem, bez konieczności posiadania dodatkowego urządzenia z iOS. Obecnie bowiem do aplikacji na iPhonie można dodać kilka smartwatchy Apple, ale dostęp jest ograniczony tylko do jednego, aktywnego Apple Watcha.

Wprowadzona zostanie również funkcja Schooltime. Dzięki temu, rodzic będzie mógł ustawić godziny, w których będą dostępne określone aplikacje. Przykładowo, dziecko z wybranych aplikacji skorzysta dopiero po zakończeniu zajęć w szkole.

Śledzenie snu

Apple Watch nie posiada możliwości monitorowania snu użytkownika. Owszem, można sięgnąć po aplikacje firm trzecich, ale nie dla wszystkich osób jest to satysfakcjonujące rozwiązanie. Prawdopodobnie zmieni się to wraz z watchOS 7.

iPhone jako kluczyk samochodowy. iOS 13.4 zapowiada nową funkcję

Informacje o funkcji śledzenia snu pojawiły się już wcześniej. Wówczas dowiedzieliśmy się, że smartwatch ma sprawdzać m.in. puls, ruchy użytkownika, a także hałas otoczenia. Wszystkie zebrane dane trafią do specjalnej zakładki w aplikacji Zdrowie na iPhonie.

Monitorowanie poziomu tlenu we krwi

Zespół Tima Cooka ma obecnie pracować nad wdrożeniem opcji wykrywania nasycenia krwi tlenem. Nie jest jednak jasne, czy funkcja będzie dostępna dla wszystkich smartwatchy z watchOS 7 czy jednak zostanie ograniczona tylko do Apple Watcha series 6, który ma zostać zaprezentowany jesienią tego roku.

Aktualizacja ma jeszcze dodać przebudowane centrum sterowania (menu z szybkimi ustawieniami), a także pojawią się kolejne usprawnienia w kwestii samodzielnych aplikacji. Oczywiście zmian może pojawić się jeszcze więcej. Wszystkie najważniejsze nowości poznamy już w czerwcu, podczas konferencji WWDC.

Polecamy również:

Planujesz kupić słuchawki Apple? Poczekaj, AirPods 3 już wkrótce

źródło: 9to5Mac