Apple Watch Series 5 (fot. Miłosz Starzewski/Tabletowo.pl)

Nie poznalibyście, że to Apple Watch, ale tak może wyglądać przyszłość najpopularniejszego smartwatcha

Z pewnością Apple Watch to jeden z najlepszych smartwatchy na rynku, a ponadto sprzedaje się świetnie. Mimo to, najwyższy czas na wprowadzenie większych zmian. Tym bardziej, że Apple ma naprawdę ciekawy pomysł na rozwój swojego urządzenia.

Reklama

Zaokrąglony ekran i „cyfrowy pasek”

Pierwsza wersja smartwatcha z Cupertino zadebiutowała w 2015 roku. Od jej premiery minęło już więc prawie sześć lat, a wciąż otrzymujemy urządzenie o bardzo podobnym wyglądzie. Owszem, wraz z series 4 znacząco zwiększono powierzchnię zajmowaną przez wyświetlacz i wprowadzono kilka zmian kosmetycznych, ale nadal Apple Watch dostępny jest wyłącznie z kwadratową kopertą.

Apple Watch – patent
(źródło: MacRumors)

Nawet wśród najwierniejszych fanów Apple znajdziemy opinie, że konkurencja ma w ofercie wizualnie atrakcyjniejsze smartwatche, a to głównie za sprawą okrągłej koperty. Cóż, takiej obudowy jeszcze się nie doczekaliśmy w przypadku Apple Watcha, ale niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości się to zmieni.

Serwis MacRumors zwraca uwagę na nowy patent Apple, który przedstawia smartwatcha z wyczekiwaną, zaokrągloną tarczą zegarka. Co ciekawe, w opublikowanych dokumentach firma Tima Cooka idzie o krok dalej – mamy do czynienia z elastycznym ekranem, mogącym zajmować także powierzchnię paska.

Nowy ekran ma być na tyle elastyczny, że będzie idealnie pasował do ręki, podobnie jak w przypadku klasycznych pasków. Akumulator i inne moduły nie będą przeszkadzać – wciąż bowiem znajdują się w kopercie smartwatcha.

Apple Watch – patent
(źródło: MacRumors)

Uwagę zwraca jeszcze smukła ramka otaczająca cały wyświetlacz, która może mieć nawet poniżej 1 mm. Tak wyglądający Apple Watch z pewnością byłby odczuwalną rewolucją i niewykluczone, że również jednym z atrakcyjniejszych urządzeń na rynku. Obawy wzbudza jednak wytrzymałość takiej konstrukcji, a w szczególności ekranu, i jej odporność na ewentualnie uszkodzenia, a także na kolejne założenia na rękę, podczas których wyświetlacz najpewniej musiałby intensywnie „pracować”.

Jak czytamy w patencie, cyfrowy pasek, oprócz wyświetlania dodatkowych wskazań, mógłby posłużyć do konfiguracji różnych stylów. Nie byłoby już konieczności wymiany całego paska – użytkownik nowy wzór i kolor wybierałby z poziomu aplikacji.

Niestety, Apple nie musi się śpieszyć

Apple Watch jest najczęściej kupowanym smartwatchem na rynku, a jego sprzedaż cały czas rośnie. W związku z tym, zespół Tima Cooka nie ma większych powodów, aby już teraz wprowadzać bardziej radykalne zmiany. Najpewniej tegoroczna generacja także otrzyma kwadratową kopertę, a główne nowości będą dotyczyć dostępnych funkcji.

Szkoda, bowiem przydałoby się już większe odświeżenie całej konstrukcji. Nie chodzi nawet o tak rewolucyjny pomysł, jak ten przedstawiony w patencie. Wystarczy po prostu wprowadzenie okrągłej koperty.