iPhone 12 Pro
iPhone 12 Pro

iPhone’y dopiero co otrzymały 5G, a Apple już rozpoczyna prace nad 6G

Wszystkie iPhone’y 12 posiadają moduły pozwalające na korzystanie z potencjału oferowanego przez sieć 5G. Firma z Cupertino nie zamierza jednak w tej kwestii stać w miejscu i rozpoczyna już prace nad technologią 6G.

Apple poszukuje pracowników do prac nad siecią nowej generacji

Przed nami jeszcze rozwój 5G, szczególnie infrastruktury, która pod względem pokrycia Europy wciąż pozostaje daleko w tyle za 4G. Mimo tego, duże firmy technologiczne coraz śmielej myślą już o rozwiązaniach dostosowanych do sieci następnej generacji, która najpewniej zostanie oznaczona jako 6G.

Jak donosi serwis Bloomberg, Apple zamierza zatrudnić inżynierów, których zadaniem będzie rozwój sieci następnej generacji. Wskazują na to listy stanowisk w biurach firmy w Dolinie Krzemowej. W ogłoszeniach możemy przeczytać następującą informację:

Będziesz miał wyjątkową i satysfakcjonującą okazję do stworzenia technologii bezprzewodowej nowej generacji, która będzie miała głęboki wpływ na przyszłe produkty Apple. Na tym stanowisku będziesz w centrum nowatorskiej grupy badawczej odpowiedzialnej za tworzenie przełomowych technologii dostępu radiowego nowej generacji w ciągu następnej dekady.
Apple iPhone 12 Pro
iPhone’y 12 obsługują sieć 5G (fot. Apple)

Celem nie jest opracowanie technologii, która posłuży do stawiania własnych nadajników. Zespół Tima Cooka pracuje nad rozwiązaniami skierowanymi dla własnych urządzeń, co wpisuje się w filozofię firmy, często starającej się opierać na autorskim sprzęcie i oprogramowaniu. Niewykluczone, że całe przedsięwzięcie pozwoli w przyszłości bardziej uniezależnić się od zewnętrznych producentów.

iPhone 13 z 6G? Ten scenariusz z pewnością nie jest realny

Tegoroczne, topowe smartfony Apple wciąż będą korzystać z technologii 5G. Trafi ona również do iPhone’ów planowanych na 2022 rok. Jak już wcześniej wspomniałem, jeszcze przed nami znajduje się intensywniejszy rozwój obecnej generacji sieci, a 6G to dość dalekie plany.

W iPhone’ach 2021 ma zostać zastosowany modem Snapdragon X60. Z kolei w następnym roku, we wnętrzu obudowy znajdzie się Snapdragon X65 (10 Gigabit 5G). Dopiero w 2023 roku Apple może postawić na bardziej autorskie rozwiązania, aczkolwiek najpewniej wciąż będziemy mieli do czynienia z obsługą sieci 5G.

Warto dodać, że prace nad 6G prowadzą już inne firmy – Samsung i Huawei. Niektórzy analitycy sugerują, że sieć następnej generacji może zapewnić prędkości nawet 100 razy większe niż 5G.