Huawei logo
fot. Pixabay

W laboratoriach Huawei już pracuje się nad 6G

Podczas gdy w Polsce wciąż czekamy na komercyjne udostępnienie 5G, w laboratoriach największych firm technologicznych inżynierowie już zaczynają pracować nad 6G. I chociaż dużo wody jeszcze upłynie w Wiśle zanim rozpocznie się jej wdrażanie, to Huawei nie zamierza tracić czasu.

Cały czas czekamy na 5G

Komercyjne udostępnianie 5G już się rozpoczęło – z sieci nowej generacji mogą korzystać m.in. mieszkańcy Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Zanim jednak stanie się ona tak powszechna jak 4G, miną długie lata, bowiem operatorzy muszą poczynić ogromne inwestycje w tym kierunku.

Unia Europejska nałożyła na kraje członkowskie obowiązek, aby najpóźniej do 2020 roku w przynajmniej jednym mieście w każdym państwie 5G działało na zasadach komercyjnych. Z deklaracji osób odpowiedzialnych za rozwój sieci nowej generacji w Polsce wynika, że u nas będzie to nie tylko jedno, a aż dwa miasta (jednym z nich ma być podobno Łódź, drugim zapewne okaże się Warszawa).

W Polsce częstotliwości do świadczenia usług z wykorzystaniem 5G zostaną rozdysponowane w formie aukcji. Szacuje się, że operatorzy zapłacą za nie co najmniej miliard złotych. Proces ich dystrybucji ma się według planów zakończyć na przełomie czerwca i lipca 2020 roku, a to oznacza, że operatorzy będą mieli jeszcze pół roku na uruchomienie komercyjnej sieci nowej generacji.

5G nie jest więc tak odległą przyszłością, w przeciwieństwie do 6G.

Prace nad 6G już ruszyły

Samsung już w czerwcu 2019 roku zainaugurował prace nad 6G. Nie powinno to nikogo dziwić, bowiem brał on czynny udział w tworzeniu 5G razem z Qualcommem, Ericssonem, Nokią i Huawei. Swoją cegiełkę do rozwoju sieci nowej generacji dołoży również ostatni z wyżej wymienionych.

Założyciel i CEO Huawei, Ren Zhengfei poinformował, że prace nad 6G właściwie rozpoczęły się już dawno, bowiem zatrudnieni w przedsiębiorstwie inżynierowie równocześnie pracowali nad 5G i 6G. Mimo to, sieć przyszłej generacji wciąż znajduje się w bardzo wczesnej fazie rozwoju i jeszcze wiele czasu upłynie zanim będzie gotowa do komercyjnego udostępnienia.

Zdaniem CEO Huawei może się to stać dopiero za 10 lat, czyli w okolicach 2030 roku. Trudno sobie wyobrazić, jak wtedy będzie wyglądał świat, ponieważ technologia rozwija się bardzo szybko i na razie wszelkie nadzieje pokładamy w 5G. Co nowego zaoferuje 6G – zobaczymy.

Źródło: CNBC