Maszt stacja bazowa nadajnik antena
fot. Pixabay

Samsung rozpoczął już prace nad siecią 6G

Użytkownicy na całym świecie korzystają z internetu coraz częściej i sukcesywnie rośnie liczba transferowanych przez nich gigabajtów. Oprócz tego do sieci nieustannie podłączane są kolejne urządzenia, w tym wchodzące w skład tzw. smart home. Właśnie dlatego wdrażany jest powoli standard 5G, ale Samsung nie zamierza zwlekać i rozpoczął już prace nad 6G.

Wiele czasu upłynie zanim zaczniemy korzystać z 5G

Sieć 5G została uruchomiona w kilku miejscach na świecie. Tak, w Polsce mamy też już sieć „5G Ready”, ale obok prawdziwego standardu 5G ona nawet nie stała – to po prostu najbardziej zaawansowana technologicznie sieć 4G, która pozwala uzyskać znacznie lepszą jakość usług i prędkości transferu danych niż „klasyczne” 4G (inni operatorzy nazywają ją po prostu LTE Advanced)

W Polsce komercyjna sieć 5G nie zostanie uruchomiona wcześniej niż w 2020 lub 2021 roku – a przynajmniej takie widełki czasowe podawało w przeszłości Orange. Testy nowego standardu łączności rozpoczęło już wspomniane Orange oraz T-Mobile. Przy okazji warto przypomnieć, że prezes polskiego oddziału Magentowego powiedział w lutym 2019 roku, że minie od sześciu do nawet ośmiu lat zanim 5G będzie wdrożone na poziomie istotnym dla rynku telekomunikacyjnego.

Samsung już pracuje nad siecią 6G

Jak donosi południowokoreański serwis The Korea Herald, Samsung w miniony wtorek poinformował, że zainaugurował już wstępne prace nad siecią 6G. Za kwestię rozwoju nowego standardu łączności odpowiedzialna będzie nowo powołana komórka Advanced Communications Research Center, która podlega działowi Samsung Research (jest to główny ośrodek rozwojowo-badawczy koncernu z siedzibą w południowym Seulu).

Oczywiście nie oznacza to, że Koreańczycy skupią od teraz wszystkie siły na sieci 6G. Wręcz przeciwnie, bowiem w przypadku uruchamianej sukcesywnie sieci 5G wciąż jest sporo do zrobienia. Samsung chce jednak już teraz rozpocząć badania nad nowym standardem łączności, aby później móc czerpać z tego korzyści.

Wystarczy przypomnieć, że południowokoreański koncern niemało przyczynił się również do rozwoju i ustandaryzowania sieci 5G, dzięki czemu może on pobierać opłaty licencyjne od innych producentów (o wysokości stosownej do swojego udziału w opracowaniu standardu 5G).

Więcej na ten temat przeczytacie w podlinkowanym poniżej artykule:

Nokia będzie zarabiać 3 euro na każdym sprzedanym smartfonie obsługującym sieć 5G

Źródło: The Korea Herald