iPhone XR (fot. Miłosz Lis / Tabletowo.pl)

Specjalny iPhone dla Chin? Apple podobno rozważa jego wydanie

Jednym z ważniejszych rynków dla Apple są Chiny. Tak, firma z Cupertino może pochwalić się całkiem dobrymi wynikami w Państwie Środka. Co więcej, Apple jest jednym z liderów segmentu premium. Jednakże, ostatnio sprzedaż zaczęła spadać, co może niebawem doprowadzić do… wydania specjalnej wersji iPhone’a.

Przesadnie wysokie ceny, nawet jak na Apple, brak odczuwalnych innowacji względem modelu z 2017 roku, a także coraz silniejsza konkurencja – to wszystko nie wpływa zbyt dobrze na sprzedaż nowych iPhone’ów. Problem dotyczy szczególnie modelu XS i większego XS Max, co widoczne jest nawet w raportach finansowych firmy Tima Cooka. Przychody z działu iPhone’ow spadły, mimo iż cena została zauważalnie podniesiona.

Specjalny iPhone dla rynku chińskiego będzie okrojony z wybranych funkcji

Jak już wspomniałem, Chiny to naprawdę ważny rynek dla Apple. To właśnie chociażby problemy w tym kraju odbiły się zauważalnie na wynikach finansowych obejmujących pierwszy kwartał 2019 roku.

Rozwiązaniem problemów w Państwie Środka może okazać się specjalna wersja iPhone’a, którego cena będzie bardziej przystępna dla szerszego grona odbiorców. Tak przynajmniej wynika z raportu Sketchy, na który powołuje się serwis 9to5Mac. Firma z Cupertino ma rozważać wypuszczenie okrojonego iPhone’a (jeszcze bardziej niż XR), który byłby pozbawiony m.in. modułu Face ID. Zamiast systemu rozpoznawania twarzy smartfon oferowałby czytnik linii papilarnych Touch ID pod wyświetlaczem lub z tyłu obudowy.

iPhone XR z modułem Face ID (fot. Miłosz Lis / Tabletowo.pl)

Jeśli faktycznie pojawi się specjalny i tańszy iPhone, to Touch ID znajdzie się raczej na plecach, aby dodatkowo obniżyć jego cenę. Tym bardziej, że umieszczenie modułu pod wyświetlaczem nie byłoby zapewne ograniczone wyłącznie dla Chin – Apple najprawdopodobniej wprowadziłby to rozwiązanie do wszystkich nowych modeli. Ewentualnie, wszystkie iPhone’y otrzymają Touch ID zintegrowany z wyświetlaczem, jako dodatkowy machizm biometrycznego zabezpieczenia obok Face ID. Z kolei model na rynek chiński będzie oferował wyłącznie rozpoznawanie linii papilarnych pod ekranem.

Możliwe, że zmiany obejmą również inne elementy iPhone’a. Apple może zastosować starszą generację procesora, mniej RAM, a także „gorszy” moduł kamery. Najpewniej będą to części z już dostępnych iPhone’ów, jak modelu X, XS czy XR.

Wypuszczenie specjalnego iPhone’a na duży rynek chiński jest jak najbardziej prawdopodobne. W końcu już teraz Chińczycy mogą liczyć na zmienione modele względem globalnych edycji – XS czy XR sprzedawane są w wydaniu z fizycznym Dual SIM (gniazda na dwie karty), podczas gdy reszta świata otrzymuje modele z jednym gniazdem SIM i dodatkowo technologią eSIM.

źródło: 9to5Mac