(fot. pexels.com)

Hej Siri, boli mnie głowa. Wkrótce z iPhonem porozmawiamy o problemach zdrowotnych

Wciąż nie dostaliśmy Siri w języku polskim, a szkoda, bowiem niektóre planowane funkcje zapowiadają się całkiem interesująco. Nowy raport wskazuje, że Apple chce pomóc swoim klientom w poszukiwaniu odpowiedzi na problemy zdrowotne.

Apple pracuje nad nowymi funkcjami w Siri

Według raportu, który został opublikowany przez The Guardian, Apple ma obecnie pracować nad zwiększeniem możliwości Siri w zakresie funkcji zdrowotnych.

Reklama

Wspomniany raport nie podaje szczegółów na temat nowej funkcji, ale serwis MacRumors podejrzewa, że prawdopodobnie Siri będzie w stanie odpowiedzieć na pytania dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego. Oczywiście nie należy nastawiać się na rewolucję i usłyszenie diagnozy, jak podczas wizyty u lekarza. Siri raczej będzie udzielać podstawowych porad i ewentualnie zachęcać użytkownika do skontaktowania się z lekarzem.

Wprowadzenie funkcji zdrowotnych do Siri to jak najbardziej prawdopodobny scenariusz. Warto zauważyć, że Apple coraz większy nacisk kładzie na monitorowanie organizmu użytkownika, a także skupia się na dostarczaniu oprogramowania pozwalającego na analizę tych danych i motywującego do większej aktywności fizycznej. Przykładowo w iOS 13 pojawi się znacząco przebudowana aplikacja Zdrowie. Z kolei Apple Watch ostatnio otrzymał funkcję pomiaru EKG, a niebawem może zacząć zbierać dane podczas snu użytkownika.

Aplikacja Zdrowie w iOS 13 (fot. MacRumors)

Zapewnienie podstawowych informacji o zdrowiu z poziomu Siri wpisze się więc w nową strategię firmy, a także może pozwolić Apple na wyprzedzenie Asystenta Google czy Alexy.

Na wspomniane nowości w Siri trzeba będzie jednak trochę poczekać. Obecne informacje wskazują premierę w 2021 roku, wraz z wydaniem iOS 15.

Siri i delikatne tematy

Wewnętrzne dokumenty Apple, które stały się źródłem informacji dla The Guardian, ujawniają również wysiłki firmy w celu zapewnienia bardziej neutralnych odpowiedzi na delikatne tematy, jak chociażby feminizm.

Siri w założeniach ma wychwycić, że określona tematyka w pewnych grupach osób może być kontrowersyjna. W związku z tym, udzielane odpowiedzi powinny być jak najbardziej ostrożne. Mają opierać się na faktach, a nie na próbie bycia opiniotwórczym. Ważne są więc chociażby odpowiednie źródła, które posłużą Siri do dostarczania wyników na zadane pytania.

Polecamy także:

Asystent Google wciąż jest najbardziej rozgarniętym asystentem głosowym

źródło: MacRumors, The Guardian