Apple Watch pomiar EKG
(fot. Mateusz Budzeń, Tabletowo.pl)

Apple Watch wreszcie z EKG w Polsce. Oto, jak włączyć nową funkcję

Dzisiejsze aktualizacje systemów operacyjnych Apple przyniosły kilka zauważalnych zmian. Na iPhone’ach i iPadach z iOS 12.3 dostępna jest już nowa aplikacja Apple TV. Trafiła ona również na tvOS 12.3. Z kolei użytkownicy Apple Watcha 4 w Polsce mogą wreszcie korzystać z funkcji pomiaru EKG.

Apple Watch 4 przyniósł wyczekiwany powiew świeżości do oferty smartwatchy firmy z Cupertino. Wprowadził on nowy, według mnie ładniejszy wygląd, otrzymał odczuwalnie szybszy procesor, a także możliwość pomiaru EKG. Niestety, w dniu premiery funkcja EKG została ograniczona wyłącznie do wybranych rynków. Tak, na liście stworzonej przez Apple nie znalazła się Polska.

Apple Watch wreszcie z EKG. Pierwsza konfiguracja

Na szczęście nie musieliśmy bardzo długo czekać na włączenie EKG. Dziś, wraz z aktualizacją watchOS 5.2.1, Apple wprowadził dostępność nowej funkcji w Chorwacji, Czechach, Islandii, Słowacji i w Polsce.

Pierwszym wymogiem jest oczywiście posiadanie Apple Watcha 4. Następnie należy pobrać i zainstalować nową wersję watchOS. Wymagane jest ponadto zainstalowanie iOS 12.3 na iPhonie – na poprzednich wersjach pojawia się komunikat o niedostępności EKG w naszym regionie.

Pierwszy pomiar na Watchu 4 wykonany. (fot. Tabletowo.pl)

W celu skonfigurowania EKG musimy przejść do aplikacji Zdrowie na iPhonie. Jeśli nie pojawił się komunikat o dostępności nowej funkcji, to wchodzimy do karty Dane Zdrowotne i wybieramy pozycję Serce. Pozostaje tylko postępować zgodnie z informacjami wyświetlanymi na iPhonie i wykonać pierwszy pomiar EKG.

Aplikacja EKG – możliwe wyniki

Po zakończeniu pomiaru, pojawi się komunikat z otrzymanym wynikiem. Możliwe opcje to:

  • Rytm zatokowy – wynik ten wskazuje, że serce bije jednostajnie
  • Migotanie przedsionków – wynik ten wskazuje, że serce bije w nieregularnym rytmie. Jak podkreśla Apple, migotanie jest najczęściej występującą formą arytmii
  • Wysokie lub niskie tętno – tętno poniżej 50 BPM lub powyżej 120 BPM uniemożliwia sprawdzenie migotania przedsionków z wykorzystaniem Apple Watcha
  • Diagnoza niejednoznaczna – oznacza, że nie można sklasyfikować zapisu. Przyczyn może być wiele: brak oparcia rąk na równej powierzchni w trakcie pomiaru czy zbyt luźno zapięty pasek Watcha

Polecamy także:

Ruszyła przedsprzedaż Apple Watchy z LTE w Polsce. Oto ceny

źródło: własne, Apple