Tim Cook Apple logo
(fot. Apple)

Apple może wprowadzić jeszcze więcej płatnych usług – np. „Podcasty+” i „Mapy+”

Firma Tima Cooka coraz więcej zarabia na usługach. Niewykluczone więc, że wkrótce pojawią się kolejne, które pozwolą jeszcze bardziej zwiększyć zyski.

Usługi są coraz ważniejsze

Owszem, jedna z najbogatszych firm na świecie, wciąż największe zyski czerpie ze sprzedaży iPhone’ów. Na drugim miejscu nie znajduje się jednak Maki czy jakiekolwiek inne urządzenia. Drugim filarem finansowym od dłuższego czasu są usługi – App Store, streaming muzyki czy chociażby płatna przestrzeń w iCloud.

Co więcej, w ostatnim czasie portfolio usług zauważalnie się powiększyło – Arcade, Fitness+ czy TV+. Ich uruchomienie miało przede wszystkim jeden cel – dodatkowe zwiększenie zysków. Ponadto, usługi nie tylko mogą pozytywnie wpłynąć na wyniki finansowe firmy, ale także zatrzymują użytkowników, którzy po prostu uzależniają się od całej platformy firmy.

Apple One
Apple One to mocne uderzenie w rynek usług (fot. Tabletowo.pl)

Najpewniej w najbliższej przyszłości zostaną wprowadzone kolejne „produkty”, które zapewnią dodatkową funkcjonalność w ramach opłaconego regularnie abonamentu. Analitycy z Loup Ventures przedstawili raport, w którym spekulują, jakie dokładnie usługi mogą zostać wkrótce zaprezentowane przez Apple.

Podcasty+, Mapy+, a nawet Mail+

Według Loup Ventures, na platformie Apple jest jeszcze sporo miejsca na nowe usługi, które mogą być zupełnie nowym produktem, ale również mogą bazować na już istniejących aplikacjach.

Jedną z najbardziej prawdopodobnych usług mogą być Podcasty+. Tym bardziej, za audycje internetowe ostatnio znacząco zyskały na popularności. W ramach tej usługi użytkownicy mieliby otrzymywać dostęp do ekskluzywnych materiałów premium. Najpewniej całość byłaby oferowana wraz z Apple Music lub byłaby częścią pakietu One.

Kolejne usługi, które mogą zadebiutować już wkrótce to m.in.:

  • Giełda+ – różne usługi finansowe, także rachunki inwestycyjne,
  • Mail+ – znacznie bardziej rozbudowana poczta elektroniczna oraz narzędzia służące do automatyzacji i planowania pracy,
  • Zdrowie+ – cyfrowa opieka zdrowotna i telemedycyna, dane byłyby gromadzone i pobierane z aplikacji Zdrowie,
  • Mapy+ – usługa mocno związana z samochodem Apple Car, obejmująca nie tylko nawigację, ale również usługi stworzone głównie z myślą o pojeździe.

Oczywiście do przedstawionych informacji należy podejść z odpowiednim dystansem. Z drugiej strony, patrząc na decyzje podejmowane przez zarząd Apple, wiele z przedstawionych przykładów wydaje się być wysoce prawdopodobnych. Nawet pomijając zwiększenie zysków z usług, to firma Tima Cooka ostatnio coraz mocniej stawia m.in. na rozwiązania zdrowotne (Fitness+), a także związane z finansami (np. Apple Card).