iPhone 14 recenzja
(fot. Mateusz Budzeń, Tabletowo.pl)

Bohaterowie używają sprzętu Apple, antagoniści – Androida

Niebawem premierę w Polsce i na Netfliksie ma mieć kryminał Glass Onion: Film z serii „Na noże” (ang. Glass Onion: A Knives Out Mystery). W międzyczasie zadebiutował on jednak w Stanach Zjednoczonych i jest emitowany w tamtejszych kinach. Widzowie zdążyli zauważyć już pewien detal, dotyczący używanych przez bohaterów smartfonów.

Apple nie dla antagonistów

Dwa lata temu reżyser serii filmowej „Na noże” zdradził w wywiadzie, że polityka Apple zabrania pokazywania ich urządzeń w rękach antagonistów. Jest to szczególnie kluczowa wiedza w przypadku filmów detektywistycznych, w których nie od razu wiadomo, kto jest tym złym.

Rian Johnson zaraz po tym żartobliwie dodał, że „każdy reżyser, mający w swoim filmie sekretnego antagonistę, chce mnie teraz zamordować”. Nie ma co się dziwić, gdyż dzięki podanej przez niego informacji można o wiele łatwiej wytypować, który bohater okaże się być czarnym charakterem.

sceny z filmu Glass Onion: Film z serii Na noże Samsung smartfon smartphone Apple
(źródło: 9to5google)

Jeśli nie Apple, to… Samsung?

Potwierdzenia słów Johnsona można doszukiwać się w jego filmie „Na noże” z 2019 roku. Postać grana w nim przez Chrisa Evansa korzysta ze smartfona z systemem Android, z przeglądarki Google Chrome oraz z poczty elektronicznej Proton Mail.

scena z filmu Na noże smartfon Android Google Chrome Android smartphone
(źródło: 9to5google)

Każdy inny bohater w filmie używa z kolei iPhone’ów, a na nadgarstkach niektórych z nich zobaczyć można Apple Watche. Ponadto w napisach końcowych widnieje wzmianka o Apple w sekcji „producenci chcieliby podziękować”.

Zgodnie z doniesieniami serwisu 9to5google, w sequelu część bohaterów jest posiadaczami smartfonów Samsunga. W rękach trzech z nich zobaczyć można modele z serii Galaxy Z Fold, Galaxy Z Flip oraz Galaxy S.

Zabieg ten jest prawdopodobnie spowodowany nie tylko wymogiem Apple, dotyczącym zakazu pokazywania ich urządzeń w rękach antagonistów, ale także żeby wprowadzić widzów w lekkie zakłopotanie.

Reżyser doskonale wie, że wszyscy są przez jego słowa bardziej wyczuleni na to, jakiego smartfona używa bohater. Żeby więc wytypowanie czarnego charakteru nie było zbyt proste, wręczył on urządzenia z Androidem kilku postaciom. W ten sposób nikt nie będzie od razu znał prawdy.