smartfon iPhone X smartphone
(fot. Tabletowo.pl)

Klienci odwracają się od Apple? Lojalność użytkowników iPhone’ów najniższa od kilku lat

Mogłoby się wydawać, że właściciel iPhone’a, przyzwyczajony do iOS i usług Apple, podczas zmiany smartfona na nowszy model ponownie sięgnie po sprzęt z logo nadgryzionego jabłka. No cóż, niekoniecznie. Nowy raport wskazuje, że lojalność wobec koncernu z Cupertino zauważalnie spadła.

Co zamiast iPhone’a? Przykładowo topowy model Samsunga

Na wstępie warto zaznaczyć, że wyniki nie dotyczą całej grupy użytkowników sprzętu Apple. Zostały one zabrane przez firmę BankMyCell, która umożliwia sprzedaż używanego smartfona i uaktualnienie go do nowszego modelu. Mimo iż nie mówimy o wszystkich właścicielach sprzętu Apple, to dane obejmują i tak imponującą grupę ponad 38 tys. osób handlujących smartfonami.

Reklama
(fot. BankMyCell)

Zebrane dane wskazują, że lojalność użytkowników iPhone’ów spadła o 15,2% w porównaniu z marcem 2018 roku. Lepszym rezultatem może pochwalić się przykładowo Samsung. Jak podaje BankMyCell, aż 26% osób sprzedających iPhone’a X przechodzi na inną markę. Z kolei tylko 7,7% byłych właścicieli Samsunga Galaxy S9 wybrało iPhone’a. Co więcej, około 92% osób pozostaje przy Androidzie.

(fot. BankMyCell)

BankMyCell zaznacza, że lojalność właścicieli smartfonów Apple jest najniższa od 2011 roku. Wynosi ona obecnie 73% w porównaniu do naprawdę niezłych 92% w 2017 roku.

Nie jestem zaskoczony raportem

iPhone XS, a także pozostałe modele wprowadzone w 2018 roku, to naprawdę bardzo dobre smartfony. Jednakże, ich cena jest po prostu zbyt wysoka, co skutecznie zniechęca wiele osób do kupna. Ponadto, względem iPhone’a X nie wprowadzają one odczuwalnych zmian. Nie jestem więc zdziwiony, że teraz więcej osób sięga po sprzęt z Androidem. Owszem, pewną opcją jest kupno starszego iPhone’a, ale nawet w jego cenie można już znaleźć najnowszego topowego smartfona z Androidem, który pod względem chociażby jakości zdjęć zaoferuje więcej.

Niższe zainteresowanie iPhone’ami widać w wynikach finansowych Apple, a także w raportach przedstawiających rynek smartfonów w pierwszym kwartale. To nie tak, że smartfony z Cupertino sprzedają się bardzo słabo. Jak pokazuje chociażby raport firmy Kantar, w USA największym zainteresowaniem cieszy się iPhone XR, a następnie na liście znajdują się modele 8 i XS Max. Mimo tego, sprzedaż nie jest już aż tak rewelacyjna jak kiedyś, a co więcej, nic nie wskazuje, aby Apple miało wrócić do bicia rekordów.

źródło: BankMyCell, Softpedia