(źródło: Apple)

Jeśli tak będzie wyglądać iOS 18, to Apple będzie bardzo hejtowane

Nadchodząca wersja systemu iOS dla iPhone’ów ma być największą zmianą, na jaką porwał się gigant z Cupertino od lat. Jednak Apple będzie miało trudności z utrzymaniem wszystkich tajemnic do czasu premiery nowego iOS 18.

Apple przygotowuje małą rewolucję

Tegoroczna aktualizacja iOS postrzegana jest wewnątrz firmy jako jedna z największych, a nawet jako największa aktualizacja w całej historii rozwoju iPhone’a. Do tej pory nie mieliśmy bladego pojęcia, jak może wyglądać iOS 18, ale puzzle z układanką dotyczącą nowej wersji systemu Apple zaczynają się już pojawiać.

Apple iOS 18 (źródło: MacRumors)
(źródło: MacRumors)

Serwis MacRumors otrzymał od inżyniera iOS szablon ramki z interfejsem aplikacji aparatu. Zostanie on ponoć uwzględniony w zasobach Apple Design Resources dla iOS 18. Narzędzia te pomogą programistom projektować aplikacje zachowując spójny styl wizualny, narzucony przez giganta z Cupertino.

Ten element zagadki dotyczącej iOS 18 zdaje się pokrywać z tym, co nieco wcześniej przekazał izraelski serwis The Verifier. Kilka tygodni temu wskazano, że iPadOS 18 będzie zawierać elementy projektowe inspirowane systemem VisionOS, z którego korzystają gogle Vision Pro.

Apple iOS 18 (źródło: The Verifier)
(źródło: The Verifier)

Wszystkie odcienie szarości czy przyciski ze szkła?

Powyższe grafiki prezentują się bardzo… blado. Jeśli Apple pójdzie w stronę szarego interfejsu, fani marki znienawidzą iOS 18. Trudno nawet sobie wyobrazić skalę hejtu, którego fala przetoczyłaby się przez Cupertino, gdyby na zbliżającej się prezentacji WWDC 2024 Tim Cook pokazał światu coś takiego.

Istnieje jednak nadzieja. System operacyjny Vision Pro charakteryzuje się nie tyle szarościami, co wysokim poziomem przezroczystości interfejsu i efektem głębi dzięki stylizowanym na szklane elementom. Może to nasuwać skojarzenia z pięknymi czasami Windowsa 7 i przezroczystymi kompozycjami Aero. Coś takiego mogłoby się udać!

Lista zmian w iOS 18, na którą wskazują informatorzy, coraz bardziej się wydłuża. Dowiedzieliśmy się już o tym, że ekran główny ma być konfigurowalny w większym stopniu (w końcu ułożymy ikony tak, jak chcemy), sztuczna inteligencja w iPhone’ach nareszcie „zmądrzeje”, a swoje usprawnienia otrzymają nawet Mapy.

Wszystko będziemy mogli zweryfikować 10 czerwca. To na ten dzień zaplanowana jest konferencja WWDC 2024. Jeśli więc chcemy się przekonać, czy iOS 18 będzie bardziej szary czy szklany, warto śledzić informacje związane z tym wydarzeniem.