Lista wszystkich aplikacji. (fot. Tabletowo.pl)

Darmowy Apple CarPlay w BMW? Tak, ale obecnie tylko w Wielkiej Brytanii

Według najnowszych informacji, BMW wycofało się z kontrowersyjnego abonamentu za możliwość korzystania z Apple CarPlay. Oprogramowanie będzie bezpłatne, aczkolwiek są pewne ograniczenia.

Płatny dostęp do Apple CarPlay

Znaczna większość nowych samochodów oferuje wsparcie dla Android Auto i Apple CarPlay. Dzięki temu, możemy za pomocą kabla lub bezprzewodowo podłączyć smartfon do systemu infotainment, aby uzyskać dostęp do wybranych aplikacji, takich jak Mapy Google czy Spotify.

Reklama

W modelach BMW od kilku lat dostępny jest wyłącznie CarPlay. Co więcej, wymaga on jednorazowej opłaty lub na wybranych rynkach oferowany jest w ramach abonamentu. Warto dodać, że w wielu konkurencyjnych autach możliwość używania oprogramowania Apple jest bezpłatna.

BMW zaczyna zmieniać politykę

Jak informuje serwis Autocar, BMW podjęło decyzję o wycofaniu abonamentu za dostęp do CarPlay. Należy mieć jednak na uwadze, że zmianę wprowadzono w Wielkiej Brytanii i nie jest jasne, czy podobna polityka zostanie zastosowana w innych krajach.

Mercedes CLA – atrakcyjne auto, z którym można… porozmawiać

Do tej pory, właściciele BMW w Wielkiej Brytanii otrzymywali bezpłatny dostęp do CarPlay na 12 miesięcy. Po upływie tego okresu, wymagane było opłacenie kolejnego roku za kwotę 85 funtów.

Oprogramowanie będzie bezpłatne przez cały okres eksploatacji samochodu, ale pod warunkiem, że jest on wyposażony w najnowszy system infotainment iDrive 7.0. W przypadku pozostałych modeli BMW, jak obecna generacja serii 2 i 4, i3 czy i8, klient nadal będzie musiał wnieść jednorazową opłatę w wysokości 235 funtów za dożywotnią licencję. Z kolei osoby, które zapłaciły już za roczną lub trzyletnią subskrypcję w swoich BMW z systemem iDrive 7.0, otrzymają bezpłatną nieograniczoną subskrypcję.

Co z Polską?

BMW w Polsce nie wprowadziło wcześniej abonamentu. Apple CarPlay sprzedawany jest w ramach jednorazowej opłaty w wysokości ponad 1200 złotych. Nie wiemy, czy firma wycofa się z tej polityki w naszym kraju.

Dodam, że producent mógł w łatwy sposób uniknąć całej sytuacji i negatywnych opinii. Wystarczyło po prostu wliczyć opłatę za CarPlay do łącznej ceny samochody. Patrząc na ceny nowych BMW, potencjalny kupujący raczej nie odczułby tych dodatkowych 1200 złotych.

Polecamy również:

BMW iDrive 7.0 – sprawdziłem, co oferuje najnowszy system operacyjny BMW

źródło: Autocar