(fot. Apple)

Procesor Apple A14T zastąpi układy Intela w iMaku

Wkrótce pojawią się pierwsze komputery Apple wyposażone w procesory ARM. Jednym z nich będzie iMac, którego sercem ma być układ Apple A14T.

Autorski procesor i autorski układ graficzny

Firma Tima Cooka, podczas tegorocznej konferencji WWDC, zapowiedziała największą zmianę w swoich komputerach od momentu przejścia na procesory Intela. Dowiedzieliśmy się, że Apple zamierza stosować własne układy ARM, a co więcej, cały proces przesiadki na nową architekturę ma być przeprowadzony naprawdę sprawnie.

iMac ma otrzymać procesor Apple A14T
Czy tak będzie wyglądał nowy iMac? Możliwe, że tak (fot. MacRumors)

Procesory ARM zostaną zastosowane zarówno w laptopach, jak i komputerach stacjonarnych. Tak, układy Intela mają zniknąć nawet z iMaków, początkowo z tych podstawowych, a z czasem również z modeli z linii Pro. Jak wskazuje serwis MacRumors, powołując się na doniesienia The China Times, pierwszy iMac ARM ma zadebiutować już w pierwszej połowie 2021 roku.

Sercem nowego iMaka będzie Apple A14T, procesor rozwijany pod nazwą kodową „Mt. Jade”, który zostanie oparty o układ stosowany w iPhone’ach 12. Oczywiście Apple po prostu nie przeszczepi układu ze smartfonów do iMaka. Apple A14T ma bowiem charakteryzować się większą liczbą rdzeni, a najpewniej otrzyma także dodatkowe rozwiązania pozwalające odprowadzić nadmiar ciepła. To wszystko przełoży się na zauważalnie wyższą wydajność.

Apple A14X A14T GPU
(fot. MacRumors)

Procesor dla Maków, identycznie jak A14 w iPhone’ach, zostanie wykonany w technologii 5 nm. Jego produkcją zajmie się tajwańska firma TSMC. Dodatkowo, będzie on współpracował z autorskim układem graficznym Apple, wewnętrznie określanym nazwą „Lifuka”.

Nie tylko iMac i Apple A14T

Według nieoficjalnych informacji, jeszcze w tym roku, dokładnie 17 listopada, ma odbyć się kolejna konferencja Apple. Ma być ona poświęcona przede wszystkim komputerom z procesorami ARM. Najpewniej poznamy na niej przynajmniej jeden model wyposażony w autorski układ Apple.

Jak wiemy z wcześniejszych przecieków, procesor Apple ma trafić m.in. do 12-calowego Macbooka, MacBooka Pro, a także iMaka. Warto tutaj zaznaczyć, że laptopy prawdopodobnie nie otrzymają Apple A14T, ale Apple A14X. Wersja z „X” trafi również do następnych iPadów Pro i najpewniej pod względem wydajności będzie znajdować się między bazowym A14 a topowym A14T.