Android Q z trybem pulpitu – już powstają pierwsze launchery

(fot. Daniel Blandford, YouTube)

Smartfon jako mały, przenośny komputer, który wsadzimy do kieszeni? Niewykluczone, że będzie to możliwe po wydaniu Androida Q. Google rozwija bowiem własny tryb desktopowy. Jedną z ciekawszych funkcji mogą być rozbudowane możliwości personalizacji, w tym nawet wgrywanie własnych launcherów.

Niektórzy już próbowali, ale to Google może spopularyzować tryb pulpitu

Koncepcja smartfonu, który po podłączeniu do zewnętrznego monitora i klawiatury, zaczyna oferować tryb pulpitu nie jest czymś nowym. Pomysł ten starał się wypromować Microsoft w smartfonach z Windows 10 Mobile, a następnie nowe podejście do funkcji desktopu mogliśmy zobaczyć w wykonaniu Samsunga. Jednakże popularyzacja trybu desktopowego może przyjść dopiero wraz z Androidem Q.

Android Q – tryb pulpitu. (fot. Google)

Google opracowuje funkcję, która ma szansę już niebawem znaleźć się w wielu smartfonach, a nie tylko w urządzeniach wybranego producenta czy w mało popularnym systemie operacyjnym. Możliwe, że tym razem tryb pulpitu zainteresuje zarówno większą grupę użytkowników, jak i programistów. Pierwsi zainteresowani będą mogli przeglądać internet, oglądać YouTube’a czy Netflixa, a także pracować z pakietem biurowym, to wszystko bez konieczności kupna komputera. Z kolei ci drudzy, widząc wyższe zainteresowanie, zdecydują się tworzyć oprogramowanie wykorzystujące potencjał większych ekranów.

Tryb desktopu i rozbudowane opcje personalizacji

Wcześniej już dowiedzieliśmy się o prowadzonych pracach nad trybem desktopowym w Androidzie Q. Google zaznaczył, że jedną z podstawowych cech będzie obsługa launcherów firm trzecich, co ma zapewnić duże możliwości personalizacji znane ze smartfonów z Androidem.

Jedną z pierwszych osób, które postanowiły wykorzystać eksperymentalną nowość jest Daniel Blandford. Zaprezentował on własny launcher, który zwiększa możliwości systemowego trybu desktopowego.

Launcher stworzony przez Blandforda kojarzy się z Samsung DeX i też trochę z Windowsem. Uruchomione aplikacje rozmieszczone są na dolnym pasku. Z kolei lista wszystkich zainstalowanych apek dostępna jest pod przyciskiem, który znajduje się w podobnym miejscu, co menu Start. Możliwe jest umieszczanie widżetów i skrótów na pulpicie. Launcher obsługuje ponadto różne schematy kolorystyczne. Tak, nie zabrakło ciemnego motywu.

Na udostępnionym demonstracyjnym wideo całość wygląda na dopracowaną. Nawigacja po oprogramowaniu odbywa się z użyciem myszki i klawiatury, a także za pomocą dotyku, jeśli posiadamy odpowiedni monitor.

Tryb desktopu w Androidzie Q dostępny jest aktualnie w ustawieniach programisty. Funkcja wciąż pozostaje w fazie testów i możliwe, że nie zobaczymy jej na premierę nowego Androida. Mam jednak nadzieję, że Google włoży sporo sił i udostępni wszystkim zainteresowanym opcję pulpitu. Jak już pokazał Daniel Blandford, potencjał jest duży, a całość może prezentować się naprawdę dobrze.

źródło: Android Police

Exit mobile version