Google pracuje nad trybem desktopowym dla Androida Q

W smartfonach montowane są coraz wydajniejsze procesory, a ponadto użytkownik otrzymuje do dyspozycji dużą ilość pamięci, porównywalną do tej oferowanej przez smukłe laptopy. Niektóre firmy postanowiły to wreszcie wykorzystać – Microsoft próbował z Continuum, a Samsung aktualnie rozwija DeX-a. Niewykluczone, że już niebawem tryb desktopowy w smartfonach faktycznie zyska na popularności.

Google podczas majowej konferencji Google I/O 2019 nie chwalił się zbyt głośno jedną z ciekawszych nowości, która może zostać wprowadzona wraz z nadchodzącą dużą aktualizacją Androida. Firma rozwija bowiem tryb pulpitowy i po cichu prosi programistów o dostosowywanie aplikacji do wyświetlania na zewnętrznym ekranie podłączonym do smartfona czy tabletu.

Android Q z funkcją zbliżoną do Samsung DeX

Wśród eksperymentalnych funkcji dodanych w Androidzie Q znalazł się tryb desktopowy. Podobnie jak chociażby wspomniany we wstępie Samsung DeX, nowy tryb Androida przeznaczony jest do wyświetlania interfejsu na większym ekranie podłączonym do smartfona. Wówczas praca zaczyna być bliższa używaniu komputera, a aplikacje wyświetlane są w okienkach.

(fot. Google)

Andrii Kulian, inżynier oprogramowania pracujący nad rozwojem Androida, w jeden z sesji dotyczącej tworzenia aplikacji opowiedział o dostosowaniu apek do urządzeń składanych, wyposażonych w kilka ekranów, a także do trybu pulpitowego. Dowiedzieliśmy się, że programiści nie będą musieli zupełnie od nowa zaprojektować aplikacji, aby była poprawnie obsługiwana po podłączeniu smartfona do zewnętrznego monitora. Wymogiem ma być obsługa wielu instancji. Po dodaniu nowych flag, aplikacja zostanie otworzona na ekranie podstawowym (smartfon), a także w drugim oknie na zewnętrznym wyświetlaczu.

(fot. Google)

Google chce, aby nowy tryb obsługiwał nie tylko aplikacje na drugim ekranie, ale także launchery firm trzecich i poprawne wyświetlanie tapet. Ważnym elementem jest oczywiście dostosowywanie do różnych rozmiarów i rozdzielczości ekranów. Pojawiają się głosy, że tryb pulpitowy może być promowany jako jedna z głównych funkcji w smartfonach Google Pixel 4.

Android wreszcie trafi na komputery?

Owszem, nie brakuje systemów operacyjnych bazujących na Androidzie, które można zainstalować na komputerach. Jednakże dopiero działania Google mogą spopularyzować to rozwiązanie. Smartfon, który posiadałby odpowiednią bazę oprogramowania i dopracowany tryb desktopowy, jak najbardziej mógłby w wielu zadaniach zastąpić komputer. W końcu wystarczałby do pracy z pakietem biurowym, przeglądania internetu czy oglądania filmów.

źródło: XDA Developers