(fot. Tabletowo.pl)

Nie masz szyb w samochodzie? Android Auto powinien pomóc

Android Auto posiada wiele pożytecznych funkcji, ale najnowsza raczej nie będzie zbyt przydatna. No dobrze, sprawdzi się w samochodach, które nie mają szyb.

Reklama

Jaka jest temperatura na zewnątrz?

Google ciągle wprowadza zmiany w Android Auto – oprócz ostatniego zauważalnego przebudowania interfejsu, pojawiają się mniejsze nowości, w założeniach mające podnieść komfort korzystania z oprogramowania dla kierowców.

Reklama

Jeśli chodzi o te małe zmiany, w listopadzie Android Auto zyskał ikonkę informującą o lokalnej temperaturze. Wyświetlana jest ona na górnym pasku, na każdym ekranie, obok chociażby informacji o poziomie naładowania akumulatora w smartfonie.

Po co nam takie dane? W końcu samochody od dawna dysponują czujnikami, które podają zewnętrzną temperaturę. Zazwyczaj wskazania te są dokładne. Natomiast informacje dostarczane przez Android Auto oparte są na danych pobranych z internetu, niekoniecznie idealnie poprawnych w każdym obszarze. Na szczęście, w ustawieniach aplikacji można zdecydować się, czy chcemy korzystać z tej funkcji, czy nie.

Na zewnątrz świeci słońce czy jednak pada?

Google nie zamierza rezygnować z funkcji wskazań lokalnej temperatury, a co więcej, rozbudowuję tę opcję. Jak podaje serwis Android Police, u wybranych użytkowników Android Auto, pojawiła się dodatkowa ikonka informująca o warunkach atmosferycznych.

Jeśli masz włączoną funkcję pogody, to teraz oprócz temperatury, pasek stanu będzie zawierał ikonkę pokazującą, czy świeci słońce lub pada deszcz. Tak, Google naprawdę chce informować kierowców o tym, co dzieje się za oknem.

Android Auto pomaga, gdy nie masz szyb w samochodzie. (fot. Android Police)

Nie widziałem jeszcze samochodu, który wspiera Android Auto i nie posiada szyb i funkcji odczytywania zewnętrznej temperatury. Serio, nowość jest bezużyteczna. Zamiast skupić się na innych elementach, Google wprowadza nikomu niepotrzebne rozwiązania. Kierowca raczej widzi, co dzieje się na zewnątrz samochodu i nie potrzebuje dodatkowych wskazań pobranych z internetu.

Uważam, że zamiast podawania temperatury i tego czy świeci słońce lub pada śnieg, oprogramowanie powinno informować o nawierzchni na drodze. Ostrzeżenia o oblodzonej jezdni mogą sprawić, że kierowcy zmniejszą prędkość, aby dostosować się do panujących warunków. Nie zawsze można bowiem od razu zauważyć, że przyczepność jest gorsza.

Cóż, może się nie znam. Mimo tego, zapraszam Was do poradnika, który krok po kroku, pokazuje, jak zainstalować Android Auto w Polsce.

źródło: Android Police

 1. Pogoda faktycznie bezużyteczna. Natomiast na temperaturę czasem spojrzę, tym bardziej że w samochodzie, którym jeżdżę ekran Android auto przykrywa ten ekran, na którym mógłbym odczytać temperaturę wskazywaną przez samochód, a niestety między zegarami akurat mi się nie wyświetla.

 2. Rozumiem że wystarczy spojrzeć za szybę i już wiadomo jaka jest temperatura na zewnątrz. Dobry jesteś, ja tak nie umiem więc przyda mi się taki wskaźnik temperatury.

 3. Nie widziałeś samochodu bez funkcji odczytywania temperatury?! To pewnie i lusterka ręką nie ustawisz?! Ja jeżdżę starym wozem, bez żadnego głupiego komputera pokładowego, i chętnie zobaczę temperaturę na zewnątrz chociażby do ustawienia mocy ogrzewania, bo Pies na tylnym siedzeniu jest mało wiarygodny, trzęsie się z zimna i przy +10 i przy – 10 więc trochę wyobraźni, i pamiętajmy o prawdziwych samochodach, a nie tylko tych plastikowych bezdusznych sztucznych inteligentnych elektrycznych hybrydowych superluksusowych autach, przed którymi będę się bronił ile się da. Diesel2. 2

  1. Więc jak jeździsz „starym wozem bez żadnego głupiego komputera pokładowego” to jak chcesz korzystać z Android Auto skoro wymaga to podłączenia smartfona do systemu multimedialnego w samochodzie?

  2. Czytaj uważnie, a nie krytykuj bez sensu… Autor nie widział samochodu WSPIERAJĄCEGO ANDROID AUTO, który nie posiada szyb i funkcji odczytu temperatury… Ja z resztą też takiego nie widziałem. Poza tym, tak jak Rafał napisał, skoro masz „stary wóz” to Androida Auto w nim nie uświadczysz…
   Ale to z psem, to dobre było :))

  3. proponuję ustawiać temperaturę wewnątrz na podstawie odczucia, jest mi zimno robię cieplej, jest mi za ciepło rób chłodniej. jeśli jednak nie czujesz temperatury otoczenia proponuję wizytę u odpowiedniego lekarza.

 4. Nie każdy może mieć termometr a wiedza o temperaturze się przydaje. Jedziesz autem, masz ciepło w środku i możesz nie mieć świadomości, że na zewnątrz może być szklanka na jezdni.

  1. 20 letnie auta mają termometr, a jak nie mają to i tak nie podłączysz do ekranu AA, więc w czym problem, aby odczytać temp. na telefonie?

  2. Całe szczęście że żyjesz w tych czasach. Kiedyś szklanka na drodze bywała znacznie częściej, nie było w autach systemów, nie było AA a jednak kierowcy sobie świetnie radzili. Sprawdzali to organoleptycznie. Żaden system nie zastąpi tego podstawowego ….mózgu.

 5. JPRDL i co jeszcze potrzebne na ekranie, prędkość wiatru, temperatura asfaltu, ilość opadów, temperatury pyty…??

 6. Gdyby tak naprawili automatyczną zmianę na nightmode w Google Maps. Kiedyś działało, teraz wali jasnym ekranem po zmroku :(

 7. Coraz wspanialej bezużyteczne to coś. Na początek też uruchomiłem bo tak zachwalali. Szybko zorientowałem się że jest to bezużyteczny gadżet. Jedyne co dobre i mogę powiedzieć OK to streaming muzyki. Bo w radiu cały czas to samo aż do znudzenia, bo właściwe że jest nawet drugie określenie. Muzyki okraszone polityką level child sandbox – szkoda zdrowia na słuchanie tego.

 8. No nie znasz się. Ta funkcja jest przydatna. Np. w Oplach temperatura jest wyświetlana na ekranie głównym. Który zajmuje AA więc jego wskazania są jakimś tam zastępstwem.

 9. Muszę przyznać rację Autorowi ?
  Google powinno poprawić widoczność fotoradarów, DODAĆ W KOŃCU OGRANICZENIA PRĘDKOŚCI NA DANEJ DRODZE, wyswietlac prędkości z jaką porusza się auto, dodać zgłoszenia, oraz poprawić STABILNOŚĆ APLIKACJI, ponieważ często na rozjazdach, na węzłach, na rindachgubi się, gubi zasięg, wiesza się kiedy np chcemy zapytać o coś Asystenta Android

 10. Czytam wypociny co niektórych „kierowców” i otwieram szeroko oczy ze zdziwienia. Ze ktoś potrzebuje wskaźnika temperatury bo nie wie jak ustawić nadmuchy w samochodzie. Albo jest Ci zimno albo nie. Moim zdaniem faktycznie wskaźnik temperatury i pogody za oknem jest zbędnym bajerem. Domaganie się wskaźnika prędkości? tylko po co?… hm po pierwsze to kwestia nie android auto a google maps…. navi WAZE ma tę funkcje.Po drugie skoro ktoś ma niesprawny samochód to niech go sobie naprawi. Prędkościomierze są dostępne także w tych starych „prawdziwych ” samochodach.
  Moje spostrzeżenia. AA jest po to aby przerzucić kilka funkcji z telefonu na ekran samochodu, aby mieć to przed oczami i nie grzebać w telefonie. Faktycznie przydałyby się informacje o pogodzie ale w miejscu docelowym. np ruszam z Poznania do Gdańska i system informuje mnie o warunkach pogodowych w miejscu docelowym … na przestrzeni setek km ma to znaczenie. Ważne są możliwości dodawania zdarzeń na drodze, aby navi mogła uwzględniać je w ustalaniu optymalnej trasy. Przydało by się nie aktualne wskazanie prędkości a jedynie ograniczenia prędkości. Jednak to wszystko dotyczy nie AA a nawigacji. GM tego nie ma a Waze ma. Brakuje mi szybkiego przeskakiwania pomiędzy muzyką telefonem i nawigacją. teraz są tylko dwa. Brakuje mi wyszukiwania kontaktów takiego jak w telefonie, wpisując po kolei litery… teraz jest to nieprecyzyjne.

 11. Mi by wystarczyło, gdyby android auto znów nauczył się czytać wiadomości po polsku. Dawniej tak było, od piątej wersji jest jakiś nieczytelny bełkot. O, dziwo dyktować wiadomości można i asystent współpracuje prawidłowo.

 12. Taka informacja nie jest taka głupia gdy samochód często parkujemy w podziemnym parkingu i np. Pracujemy w galerii handlowej z małą ilością okien – kończysz pracę i chcesz wiedzieć jak jest na polu, logiczne ale te powiedzmy 1% ludzi może sobie na telefonie to sprawdzić

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama