(fot. Tabletowo.pl)

Android Auto z poważnym problemem. Asystent Google nie działa poprawnie

Użytkownicy Android Auto zaczęli skarżyć się na problemy z Asystentem Google. Błędnie działająca obsługa głosowa może być tutaj naprawdę odczuwalna – to jedna z wygodniejszych metod wprowadzania danych podczas kierowania samochodem.

Reklama

Problematyczny Asystent Google

Na forum pomocy technicznej Google przybywa wątków, w których niezadowoleni użytkownicy wskazują na błędy w obsłudze głosowej. Asystent Google przyjmuje tylko wybrane polecenia, ignorując pozostałe komendy, mimo iż wcześniej były one obsługiwane poprawnie. Ponadto, w wybranych przypadkach oprogramowanie w ogóle nie reaguje. Błąd pojawia się w wielu wersjach językowych, w tym również w polskiej.

Reklama

Co ciekawe, okazuje się, że u części użytkowników Asystent Google dobrze rozumie polecenia wydawane w trybie Android Auto. Komendy są odsłuchiwane i następnie przetwarzane, ale nie pojawia się żadna odpowiedź. Sprawia to, że nie można chociażby odczytać wiadomości czy wygodnie sterować odtwarzaczem muzyki.

Android Auto for Phone Screens – nowa aplikacja dla kierowców już dostępna

Niektórzy zauważyli, że po wywołaniu obsługi głosowej za pomocą polecenia „Hej, Google” lub kliknięcia na ikonę mikrofonu, słychać podwójny dźwięk oznajmiający rozpoczęcie nasłuchiwania polecenia. Następnie nie dzieje się nic, a nasłuchiwanie zostaje przerwane.

Początkowo problem miał występować wyłącznie w testowanych wersjach Android Auto. Natomiast teraz zaczął pojawiać się również w stabilnym wydaniu. Trudno obecnie wskazać przyczynę, bowiem błąd zauważalny jest zarówno na najnowszym Androidzie 10, jak i starszych wersjach systemu operacyjnego. Niewykluczone, że wina leży po stronie samego oprogramowania Android Auto lub problemy sprawia tylko Asystent Google.

Tylko wybrane komendy

Jak wcześniej wspomniałem, jedna z niezadowolonych grup twierdzi, że poprawnie działają tylko wybrane komendy. Natomiast pozostałe przestały być nagle obsługiwane.

Na problem zwrócił uwagę również jeden z naszych czytelników. W prywatnej wiadomości poinformował, że nie może korzystać m.in. ze sprawdzania pogody i godziny, wysyłania wiadomości i odtwarzania utworów po podaniu nazwy artysty. Brak obsługi pojawia się na różnych wersjach Android Auto, a także występuje na dwóch smartfonach – Samsung Galaxy S10e i Galaxy S8.

Dodam, że u siebie też zauważyłem błędnie działającą obsługę głosową. Asystent Google w nowym Android Auto nie odpowiadał na żadne pytania, nie reagował również na polecenia dotyczące sterowania Spotify czy wysyłania wiadomości. Poprawnie reagował wyłącznie na wyznaczenie trasy w Mapach Google, aczkolwiek robił to w zupełnej ciszy.

Polecamy również:

Oto elektryczny Ford Mustang ze… skrzynią manualną

źródło: Android Police, Google, własne

  1. SONY XZ Premium mam problem też od kilku tyg. z asystentem. Ostatnio przestaje reagować na głos. Nie wybiera numerów. Jest coraz gorzej. Czasem zareaguje bez odpowiedzi czasem wcale.

 1. Lg g6 ten sam problem. Pojawiło się to mniej więcej 2 tygodnie temu. Pomaga tylko jeśli tel jest włączony i mówi się do niego ale to mija się z celem

 2. Bez android auto jest podobnie. Ignoruje niektóre polecenia, coś co wcześniej działało np. „jaka jest sytuacja na mojej trasie ” nie działa. Przez chwilę polecenie „nawiguj do domu” określało punkt docelowy poprzez wyszukanie czegoś z „dom” w nazwie.

 3. Potwierdzam, te same objawy, Galaxy S10e. Od momentu wdrożenia długo wyczekiwanego asystenta google w języku polskim, mam wrażenie że z tygodnia na tydzień Android Auto działa coraz gorzej – reaguje na coraz mniej komend głosowych wydawanych w języku polskim, a ostatnio szwankują również te wydawane po angielsku. Szkoda, po wcześniej działało to bardzo dobrze.

 4. Problem jest w nowej wersji Google. Odinstalowałem nową wersję i obecnie korzystam z wersji 9.31.8.21.arm64. Wszystko wróciło do prawidłowego działania. Mam Android auto :

  4.8.594324.

  1. Panie Jarku jak wrócić do. Poprzedniej wersji Google? Będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam.
   HUAWEI p 30 pro

 5. Mam ten sam problem. Słucha, ale potem od razu ucina. Muzykę od dawna w sumie miprzestał odtwarzać, reaguje tylko na angielska komendę „Play”, ale pozostałe polskie typu „napisz wiadomość”, „jaka jest pogoda”, „opowiedz dowcip” itp. odpowiadał.
  Natomiast jak poproszę o coś związanego z mapą to wszytko działa i odpowiada (część komend damskim część męskim głosem).
  Generalnie najlepiej AAuto działało gdy wszedł asystent, a w kolejnych miesiącach kolejne funkcje sprawiają problemy.

 6. Wystarczy ta samą komendę wprowadzić z pominięciem Android Auto czyli bezpośrednio z pulpitu poprzez asystenta google i wtedy wyskoczy komunikat z prośbą o zatwierdzenie kilku zgód i potem już wszystko działa poprawnie ? problemem jest nie Android Auto tylko aktualizacja Google

  1. Jak pomijasz android auto na ekranie W samochodzie?!?! Chodzi Ci chyba o AA na ekranie telefonu, nie systemu multimedialnego w aucie ? Bo tu za bardzo pominąć się nie da…

 7. Wystarczy ta samą komendę wprowadzić z pominięciem Android Auto czyli bezpośrednio z pulpitu poprzez asystenta google i wtedy wyskoczy komunikat z prośbą o zatwierdzenie kilku zgód i potem już wszystko działa poprawnie ? problemem jest nie Android Auto tylko aktualizacja Google

 8. Panie Jarku po usunięciu Google i chęci wgrania wersji która Pan podał ściągając z apk mirror wyskakuje mi informacja że aplikacja nie zostala zainstalowana niewiem dlaczego. Może wyślę mi Pan na email wersję która Pan posiada albo coś źle robię? Proszę o. Pomoc z góry bardzo dziękuję. Mój email [email protected]

 9. Sprawa robi się poważna i dotyczy dużej części użytkowników (zdaje się, że nie dotyczy US). Oprócz tego, że o nieprawidłowo działającej usłudze Google Assistant w Android Auto pojawia się coraz więcej wpisów na oficjalnym Google Support Forum, to również pojawia się ich cała masa na:

  Android Police

  Slashgear

  TechRadar

  AndroidCentral

  CIO Bulletin

  A Google cały czas milczy. Nie wypuszcza żadnej poprawki. Minęło już ponad 3 tygodnie.

  1. Działa? To proszę zapytać Android Auto o to o co może Pan zapytać Asystenta Google, np. która jest godzina albo opowiedz mi żart albo ile lat ma Barack Obama albo odtwórz Maanam w Spotify? I wtedy proszę opisać jak działa.

   Generalnie Asystent Google uruchomiony samodzielnie i Asystent Google działający pod Android Auto sprawia wrażenie dwóch zupełnie różnych aplikacji. Na niekorzyść Android Auto.

 10. uwaga ,poprawka , asystent się odzywa ale prosi o zalogowanie do google, w aplikacjach ,telefon , odinstalowałem wszystkie aktualizacje google i działa , reaguje na wysyłanie smsów , pogoda itp

 11. Dokładnie opisany problem występuje też u mnie, telefon Huawei P20 (jeszcze z pełnym wsparcie od Mountain View), Android 9.1, arm64-v8a, wersja AA Version: 4.8.594324-release (48594324) arm64-v8.
  Polecenia głosowe działają tak jak jest to opisane w artykule, … czyli nie działają.
  Mam wrażenie, że Google mają w głębokim poważaniu i samą aplikacje Android Auto i użytkowników w Polsce, przez brak AA w oficjalnym sklepie Google Play.

 12. A mi nadal nie działa. W trakcie jazdy (co jest logiczne) można lokalizację wyszukiwać tylko głosowo – na polecenia nawiguj do…. albo prowadź Do…. Google mi odpowiada: jeszcze nie umiem Ci pomóc. To bardzo irytujace

 13. Waze straciło kompas teraz wyświetla się puste szare kółko i nie pokazuje kompasu od 2 miesięcy odkąd mam nowy interfejs android auto, Google nie pokazuje prędkości oraz zgloszeń, a YouTube Music nie działa bez wykupienia abonament u, można wysterowac okrojona wersję jak najpierw włączę na telefonie i potem na Infotainment to wyświetli obrazki i muzę ale brak kategorii itd.<tak i nie działa ASYSTENT, NIE REAGUJE NA HEJ GOOGLE ANI OK GOOGLE… CZA WCISNĄĆ MIKROFON I CZASAMI ODPOWIE ŻE JESZCZE NIE UMIE POMÓC

 14. asystent google nie reaguje na „ok google ” przy połączeniu do samochodu na android auto,działa tylko po naciśnięciu przycisku na wyświetlaczu samochodowym w android auto .Bez tego nie reaguje .Problem wystąpił nagle , po jakiejś aktualizacji ,wcześniej było bardzo dobrze. Może ktoś wie jak to naprawić .

 15. Mam androida auto w kia cee’d wysyłał głosowo SMS teraz przestał asystent w telefonie wysyła SMS. Po wysłaniu przez urządzenie w samochodzie procedura odbywa się normalnie asystent mówi że wysyła SMS natomiast na telefonie dostaje wiadomość że operator melduje że numer jest nieprawidłowy jak rozwiązać ten problem

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama