(fot. Tabletowo.pl)

Android Auto z poważnym problemem. Asystent Google nie działa poprawnie

Użytkownicy Android Auto zaczęli skarżyć się na problemy z Asystentem Google. Błędnie działająca obsługa głosowa może być tutaj naprawdę odczuwalna – to jedna z wygodniejszych metod wprowadzania danych podczas kierowania samochodem.

Problematyczny Asystent Google

Na forum pomocy technicznej Google przybywa wątków, w których niezadowoleni użytkownicy wskazują na błędy w obsłudze głosowej. Asystent Google przyjmuje tylko wybrane polecenia, ignorując pozostałe komendy, mimo iż wcześniej były one obsługiwane poprawnie. Ponadto, w wybranych przypadkach oprogramowanie w ogóle nie reaguje. Błąd pojawia się w wielu wersjach językowych, w tym również w polskiej.

Reklama

Co ciekawe, okazuje się, że u części użytkowników Asystent Google dobrze rozumie polecenia wydawane w trybie Android Auto. Komendy są odsłuchiwane i następnie przetwarzane, ale nie pojawia się żadna odpowiedź. Sprawia to, że nie można chociażby odczytać wiadomości czy wygodnie sterować odtwarzaczem muzyki.

Android Auto for Phone Screens – nowa aplikacja dla kierowców już dostępna

Niektórzy zauważyli, że po wywołaniu obsługi głosowej za pomocą polecenia „Hej, Google” lub kliknięcia na ikonę mikrofonu, słychać podwójny dźwięk oznajmiający rozpoczęcie nasłuchiwania polecenia. Następnie nie dzieje się nic, a nasłuchiwanie zostaje przerwane.

Początkowo problem miał występować wyłącznie w testowanych wersjach Android Auto. Natomiast teraz zaczął pojawiać się również w stabilnym wydaniu. Trudno obecnie wskazać przyczynę, bowiem błąd zauważalny jest zarówno na najnowszym Androidzie 10, jak i starszych wersjach systemu operacyjnego. Niewykluczone, że wina leży po stronie samego oprogramowania Android Auto lub problemy sprawia tylko Asystent Google.

Tylko wybrane komendy

Jak wcześniej wspomniałem, jedna z niezadowolonych grup twierdzi, że poprawnie działają tylko wybrane komendy. Natomiast pozostałe przestały być nagle obsługiwane.

Na problem zwrócił uwagę również jeden z naszych czytelników. W prywatnej wiadomości poinformował, że nie może korzystać m.in. ze sprawdzania pogody i godziny, wysyłania wiadomości i odtwarzania utworów po podaniu nazwy artysty. Brak obsługi pojawia się na różnych wersjach Android Auto, a także występuje na dwóch smartfonach – Samsung Galaxy S10e i Galaxy S8.

Dodam, że u siebie też zauważyłem błędnie działającą obsługę głosową. Asystent Google w nowym Android Auto nie odpowiadał na żadne pytania, nie reagował również na polecenia dotyczące sterowania Spotify czy wysyłania wiadomości. Poprawnie reagował wyłącznie na wyznaczenie trasy w Mapach Google, aczkolwiek robił to w zupełnej ciszy.

Polecamy również:

Oto elektryczny Ford Mustang ze… skrzynią manualną

źródło: Android Police, Google, własne