Android Auto
(fot. Tabletowo.pl)

Android Auto 6.1 pozwala uruchomić dwie aplikacje na jednym ekranie

Właściciele samochodów, które wyposażone są w odpowiednio szeroki wyświetlacz systemu infotainment, mogą skorzystać z nowego trybu wyświetlania aplikacji w Android Auto. Pozwala on na uruchomienie obok siebie dwóch aplikacji.

Spotify i Mapy Google na jednym ekranie

Android Auto 6.1 został udostępniony w zeszłym miesiącu, ale najwidoczniej wciąż nie poznaliśmy wszystkich funkcji wprowadzonych wraz z aktualizacją. Cóż, trochę winne jest tutaj Google, które niezbyt chętnie chwali się zmianami w kolejnych wersjach swojego oprogramowania dla kierowców.

Mapy Apple, Spotify i kalendarz na ekranie głównym w Apple CarPlay (fot. Tabletowo.pl)

Jak informuje serwis Autoevolution, wśród nowości w ostatniej większej aktualizacji pojawił się tryb podzielonego ekranu. Przypomina on rozwiązanie znane już z Apple CarPlay, które umożliwia dostęp do kilku aplikacji jednocześnie.

W CarPlay mamy do czynienia z ekranem głównym, pokazującym kilka widżetów – np. nawigacji (obecnie Mapy Apple, Mapy Google lub Waze), odtwarzacza muzyki czy najbliższych wydarzeń w kalendarzu. Natomiast w przypadku Android Auto funkcja działa trochę inaczej – ekran dzielony jest na dwa okna aplikacji, bez znaczących uproszczeń interfejsu.

Android Auto 6.1
Android Auto 6.1 – funkcja podziału ekranu (fot. Autoevolution)

Nowość pozwala na wyświetlenie obok siebie m.in. nawigacji i odtwarzacza muzyki. Z pewnością obsługiwane są Mapy Google i Spotify. Nie powinno być również problemu z innymi aplikacjami muzycznymi.

Nie wszyscy skorzystają z nowej funkcji

Należy tutaj pamiętać, że tryb podziału ekranu nie jest dostępny w każdym samochodzie. Można z niego korzystać, jeśli główny wyświetlacz oferuje odpowiednią szerokość. Trudno obecnie wskazać dokładną listę samochodów wspierających nową funkcję, ale powinna być ona obsługiwana chociażby w nowych BMW czy Mercedesach, wyposażonych w bogatsze wersje systemów multimedialnych.

Warto dodać, że Android Auto 6.1 mamy jeszcze możliwość ustawienia tapety. Niestety, lista ograniczona jest wyłącznie do grafik wybranych przez Google, nawiązujących głównie do podróży i motoryzacji. Ponadto, aktualizacja rozwiązała poważny problem z uruchamianiem się oprogramowania. Co ciekawe, błąd powiązany był z przeglądarką internetową Google Chrome.