Reklama
Android Auto (fot. Tabletowo.pl)

Android Auto 5.9 wydany. Zmiany w aplikacji Telefon i automatyczne uruchamianie

Google udostępniło aktualizację Android Auto. To prawdopodobnie ostatnia większa wersja w tym roku. Kolejna, podnosząca numer do 6.0, zadebiutuje w 2021 roku.

Reklama

Android Auto 5.9 dostępny do pobrania

Jeśli chodzi o rozwój oprogramowania Google dla kierowców, to ten rok był naprawdę nudny. Nie zabrakło kilku zmian, ale bez rewolucji. Nie było nawet jakiejkolwiek większej funkcji, która faktycznie wpłynęłaby na korzystanie, czy to z całości, czy nawet z poszczególnych popularnych aplikacji. Ostatnia większa aktualizacja pojawiła się w 2019 roku, gdy Google zdecydowało się znacząco przebudować interfejs.

Mieliśmy do czynienia głównie z zapowiedziami rozwiązań, które mają pojawić się w przyszłości. Owszem, naprawdę interesujących, ale żadnego z nich nie otrzymaliśmy. Myślę więc, że wydany właśnie Android Auto 5.9 jest świetnym podsumowaniem tego roku – nic nowego, co najwyżej kosmetyka pod maską, przygotowująca oprogramowanie na planowane zmiany.

Yanosik niebawem na Android Auto
Yanosik zmierza na Android Auto (fot. Yanosik)

Jak zwraca uwagę serwis Autoevolution, najnowsza aktualizacja po prostu toruje drogę do większych modyfikacji, które powinny zostać udostępnione w przyszłym roku. Jedną z nich będzie możliwość wyboru tapety. Tak, to nie jest znacząca nowość i należy ją traktować jako dodatek do dostępnych opcji personalizacji.

Co ciekawe, Google prawdopodobnie zastosuje identyczne podejście jak Apple. Nie będziemy mogli ustawić dowolnego pliku graficznego zapisanego w pamięci smartfona. Dostępny będzie tylko zbiór wcześniej przygotowanych tapet, stworzonych wyłącznie z myślą o ustawieniu ich na ekranie systemu infotaiment w samochodzie.

Kolejną, znacznie ważniejszą nowością, której należy oczekiwać, jest obsługa nawigacji firm trzecich. Tak, tutaj Android Auto również goni Apple CarPlay. Warto zaznaczyć, że funkcja została potwierdzona przez Google, a jedną z pierwszych aplikacji może być polski Yanosik.

Zmiany w aplikacji Telefon i automatyczne uruchamianie oprogramowania

Niektórzy użytkownicy zgłaszają, że otrzymali nowy interfejs w aplikacji Telefon, która dostępna jest z poziomu Android Auto. Na górze pojawiły się bowiem zakładki, zapewniający szybki dostęp do wybranych sekcji – ulubione, ostatnie, kontakty i więcej. Zmiana wprowadzana jest po stronie serwera, więc nie wystarczy posiadać najnowszej wersji aplikacji.

(fot. Reddit)

Serwis XDA Developers, opierając się na zmianach odkrytych w pliku APK, sugeruje, że wkrótce pojawi się jeszcze jedna funkcja. Możliwe będzie automatyczne uruchomienie Android Auto po podłączeniu zablokowanego smartfona do systemu infotainment w samochodzie. Obecnie działa to wyłącznie w sytuacji, gdy smartfon jest odblokowany, aczkolwiek funkcji nie obsługują wszystkie samochody. Wymagane jest wówczas ręczne uruchomienie oprogramowania.