Android Auto
Android Auto w BMW serii 5 (fot. BMW)

Android Auto 5.6 już jest. Zewnętrzne nawigacje coraz bliżej

Google udostępniło aktualizację Android Auto. Wersja 5.6 nie przynosi zmian widocznych od razu po uruchomieniu, ale sporo interesujących rzeczy dzieje się „pod maską”.

Nawigacje firm trzecich coraz bliżej

Apple CarPlay ma jedną przewagę nad oprogramowaniem Google – pozwala korzystać z zewnętrznych nawigacji, np. AutoMapy czy Yanosika. Natomiast Android Auto nadal zapewnia dostęp do tylko dwóch aplikacji należących do Google, czyli Mapy Google i Waze. Na szczęście, wkrótce ma to się zmienić.

Firma z Mountain View oficjalnie ogłosiła, że niebawem rozszerzy bibliotekę obsługiwanych aplikacji. Wśród nowych kategorii znajdą się nawigacje firm trzecich. Nie poznaliśmy jednak żadnego konkretnego terminu, ale zmiany odkryte w Android Auto 5.6 sugerują, że raczej nie będziemy musieli długo czekać.

Android Auto.
Sygic może być jedną z pierwszych zewnętrznych nawigacji na Android Auto (fot. Google)

Użytkownik Reddita o nicku shmykelsa postanowił przeanalizować plik APK nowego wydania Android Auto. Odkrył on, że oprogramowanie zawiera sporo zmian dotyczących wsparcia dla zewnętrznych nawigacji. Co więcej, sugeruje on, że obecna wersja może być pierwszą, która obsłuży aplikacje nawigacyjne inne niż Mapy Google i Waze.

Owszem, w kodzie mogły zostać już wprowadzone niezbędne zmiany, ale nie oznacza to, że możemy już zainstalować AutoMapę czy Yanosika. Obecnie Google może nadal prowadzić wewnętrzne testy, a aktualny kod może tylko zapowiadać wyczekiwaną funkcję. Ponadto, nawet jeśli Android Auto pozwoli oficjalnie zainstalować inną nawigację, to będziemy musieli poczekać na to, aż firmy trzecie wypuszczą własne, dostosowane aplikacje.

Bez widocznych nowości

Niestety, Google nie pochwaliło się listą zmian, które wprowadzono w najnowszej aktualizacji. Jak zwraca uwagę serwis Autoevolution, najpewniej użytkownicy nie zauważą żadnych nowych, dużych funkcji, bowiem po prostu ich nie ma.

Twórcy Android Auto prawdopodobnie skupili się tylko na optymalizacji i usunięciu wcześniej zgłaszanych błędów. Obecnie trudno stwierdzić, czy programistom udało się wyeliminować niektóre niedociągnięcia, takie jak na przykład problemy z obsługą głosową.

Jak pobrać aktualizację?

Oprogramowanie wciąż nie doczekało się oficjalnej premiery w polskim Google Play. W związku z tym osoby, które nie mogą pobrać aplikacji lub aktualizacji w sklepie Google, zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, jak to zrobić.