Google Pixel 3a (fot. Tabletowo.pl)

Android 12 będzie miał nowy wygląd. Interfejs użytkownika wyraźnie się zmieni!

Premiera Androida 12 zbliża się wielkimi krokami. Wydania pierwszej deweloperskiej wersji beta możemy spodziewać się chociażby jutro, a kolejny wyciek informacji sugeruje znaczące zmiany w wyglądzie systemu. 

Reklama

Nowa stylistyka systemu Android 12

Android 11 w wersji Developer Preview zadebiutował w lutym zeszłego roku. Nic więc dziwnego, że premiery pierwszej bety jego następcy oczekujemy w najbliższych dniach. Oczekiwanie podsycają także kolejne przecieki dotyczące najnowszej wersji systemu od Google.

Ostatnie informacje wskazywały na to, że Android 12 ułatwi wykorzystywanie zewnętrznych sklepów z aplikacjami, znacząco uprości uruchomienie trybu podzielonego ekranu (w końcu!), powinien także zaoferować nowy moduł służący do zarządzania stanem hibernacji aplikacji. Wszystkie omówione wcześniej przecieki skupiały się na funkcjonalnych poprawach nowego Androida. Natomiast dzięki XDA Developers wiemy, że szykują się także spore zmiany w warstwie wizualnej.

Pierwsze widoczne zmiany możemy zaobserwować w wyglądzie panelu powiadomień Androida 12. Transparentne tło ustąpiło miejsce panelowi o jednolitym kolorze. Konkretne zabarwienie panelu powiadomień powinno zależeć od wybranego przez nas motywu całego systemu. Zapewne korzystanie z trybu ciemnego/jasnego, także powinno zmieniać wygląd tego elementu. 

Zauważalne są także bardziej zaokrąglone narożniki wyświetlanych powiadomień i ustawień. Co ciekawe, miejscami zamieniono także datę oraz czas wyświetlane w lewym górnym rogu panelu. 

Wygląd pulpitu w Androidzie 12
źródło: xda-developers.com

Android 12 przyniesie także zmiany w prywatności użytkowników. Na kilku nowych zrzutach ekranu znajdują się symbole dotyczące włączonego aparatu oraz mikrofonu. Widoczna w prawym rogu ekranu zielona ikonka miałaby wyświetlać się obligatoryjnie, informując każdorazowo o działającym nagrywaniu dźwięku i obrazu. Po kliknięciu na wspominaną ikonkę, powinniśmy dostać szczegółową informację, które aplikacje w danym momencie korzystają z tych funkcji, a także możliwość natychmiastowego wyłączenia aparatu, mikrofonu oraz lokalizacji. Biorąc pod uwagę prywatność użytkowników, zmiana ta będzie z pewnością mile widziana. 

Odmienione widżety

Ostatnie odkryte zmiany w Androidzie 12 dotyczą wyglądu sekcji z widżetami. Widoczna jest lekka inspiracja widżetami pochodzącymi z iOS 14.  Znacząco odcinają się one od tła ekranu i mają jednolite tło. Wydaje się, że samo tło widżetów podobnie jak w panelu powiadomień dostosowuje się do wybranego motywu. 

Google zdaje się także planować całkowicie nowy widżet Konwersacjiw którym skupione miałyby zostać nieodczytane wiadomości przychodzące do nas ze wszystkich zainstalowanych na telefonie komunikatorów. W swoim najmniejszym rozmiarze, widżet ten miałby wskazywać nam jedną, ostatnio otrzymaną wiadomość lub nieodebrane połącznie.

O Androidzie 12 wiemy już całkiem sporo. Najnowsza generacja mobilnego systemu, powinna przynieść nam obok zmian wizualnych, wiele ułatwień dotyczących wykorzystywanych na co dzień funkcji oraz ułatwić użytkownikom kontrolowanie swojej prywatności.