Android 12 znacznie uprości uruchamianie dwóch aplikacji w widoku podzielonego ekranu

Osobiście uważam za mordęgę korzystanie z trybu podzielonego ekranu na smartfonie innym niż któryś z modeli Galaxy Note od Samsunga. Sposób wywołania takiego widoku na urządzeniu z czystym Androidem skutecznie do tego zniechęca, dlatego Google planuje coś z tym zrobić.

Tryb podzielonego ekranu na czystym Androidzie to pomyłka

Jak sięgam pamięcią, wywoływanie trybu podzielonego ekranu na smartfonie Google Pixel 3a, którego wyposażono w czystego Androida, było tak niedomyślne, że autentycznie odechciewało mi się tego robić. A wierzcie mi – próbowałem iść w zaparte, bo lubię sobie wieczorami czytać jakieś obcojęzyczne artykuły z otwartym Tłumaczem Google na części ekranu smartfona. Poddałem się jednak, a ostatecznie przesiadłem na urządzenie innego producenta. Co prawda nie z tego powodu, ale zwichrowany tryb podzielonego ekranu w Androidzie 10 pożegnałem z ulgą.

Ach, Google Pixel 3a – piękne to były czasy, i dobrze, że nie wrócą ;)

Google musi być przynajmniej częściowo świadome, że od czasów Androida 9.0, w którym zmieniono sposób przełączania aplikacji, niektórzy użytkownicy smartfonów z czystym systemem w smartfonach, narzekają na sposób obsługi trybu podzielonego ekranu. Najwyraźniej szykuje więc zmiany.

Nowy tryb podzielonego ekranu w Android 12

Zgodnie z doniesieniami 9to5google, wczesne wersje systemu Android 12 zawierają nową funkcję o nazwie App Pairs. To w gruncie rzeczy zmodyfikowany widok podzielonego ekranu, w którym wybieranie drugiej aplikacji, z którą pierwsza miałaby dzielić miejsce, jest uproszczone. Drugą apkę moglibyśmy wybierać po prostu spośród listy ostatnio otwartych programów lub wprost z app drawera.

Oczywiście w podobny sposób działa to na różnych nakładkach systemowych wiodących producentów smartfonów z Androidem, i to od wieków. Google po raz kolejny udowadnia więc, jak mocno pozostaje z tyłu pod względem implementacji funkcji znanych od lat. Dobrze, że w ogóle ktoś za to się zabrał – trybu podzielonego ekranu w bazowym Androidzie obecnie zepsuć się bardziej nie da, więc czeka nas wyłącznie zmiana na lepsze.

Android 12 to nie tylko App Pairs

Oczywiście w Androidzie 12 powinniśmy ujrzeć szereg nowości i usprawnień. Do tej pory mogliśmy usłyszeć o tym, że nowy system Google ułatwi korzystanie z zewnętrznych sklepów z aplikacjami czy zaoferuje funkcję hibernacji wybranych programów. W prosty sposób udostępnimy też hasła Wi-Fi, posługując się kodem QR. Do czasu premiery nowego Androida z pewnością usłyszymy o jeszcze innych przydatnych opcjach.

Udostępnienie pierwszej wersji deweloperskiej Androida 12 spodziewane jest gdzieś w połowie lutego.