Sklep Google Play Store
(fot. Tabletowo.pl)

Android 12 może zaoferować ciekawą, oryginalną funkcję

Do wydania pierwszego testowego Android 12 Developer Preview coraz bliżej. Nic więc dziwnego, że pojawiają się informacje o nachodzących funkcjach. Jedną z nich może być tajemnicza hibernacja aplikacji.

Android 12 może zaoferować hibernację aplikacji

Od premiery Androida 11 minęło już trochę czasu, więc powinniśmy przygotować się na wysyp informacji i plotek o jego następcy. Wcześniej już dowiedzieliśmy się, że Android 12 może ułatwić korzystanie z zewnętrznych sklepów z aplikacjami. To jak najbardziej dobra informacja dla osób, które nie przepadają za Google Play.

Natomiast teraz serwis XDA Developers, opierając się na zmianach odkrytych na platformie Android Open Source Project (AOSP), donosi o kolejnej nowości. Jak już wspomniałem, Android 12 może zaoferować funkcję hibernacji aplikacji.

(fot. XDA Developers)

Należy zaznaczyć, że przedstawione informacje oparte są na kodzie przesłanym do AOSP. W związku z tym, możemy mieć do czynienia z eksperymentalnym rozwiązaniem, które niekoniecznie finalnie znajdzie się w nowej wersji systemu operacyjnego sygnowanego zielonym robotem.

Na czym będzie polegać hibernacja aplikacji? Niestety, nie poznaliśmy zbyt wiele szczegółów. Dowiedzieliśmy się tylko, że Android 12 może zawierać moduł wykorzystywany do zarządzania stanem hibernacji aplikacji. Ma on odpowiadać za zoptymalizowanie pod kątem przechowywania aplikacji, które nie są aktywnie używane.

Serwis XDA Developers spekuluje, że cały proces prawdopodobnie będzie przeprowadzany automatycznie. Możliwe, że na podstawie wzorców użytkowania urządzenia. Niewykluczone, że optymalizacja będzie dotyczyć kompresji pliku APK i innych zasobów aplikacji, aczkolwiek nie jest to pewne.

Android 12 Developer Preview coraz bliżej

Możliwe, że już wkrótce poznamy więcej szczegółów o funkcji hibernacji aplikacji, a także zapowiedź innych nowości. Testowa wersja Androida 12 prawdopodobnie zadebiutuje w ciągu najbliższych tygodni. W końcu, Android 11 Developer Preview został wydany w lutym 2020 roku.