Sklep Google Play Store
(fot. Tabletowo.pl)

Android 12 ułatwi korzystanie z zewnętrznych sklepów z aplikacjami

Google oficjalnie ogłosiło, że Android 12 przyniesie zestaw usprawnień, które mają w założeniach ułatwić proces instalowania i także korzystania z innych sklepów z aplikacjami niż Google Play.

Android jest bardziej otwarty

W przeciwieństwie do iOS, Android zawsze umożliwiał instalowanie aplikacji z innych źródeł niż oficjalny sklep. Nie zmieniło się to w najnowszej, jedenastej odsłonie systemu i nic nie wskazuje, aby Google planowało nałożyć jakieś ograniczenia. Co więcej, jak przed chwilą wspomniałem, Android 12 ma w tej kwestii przynieść jeszcze więcej swobody.

Android 12 wprowadzi ułatwienia dla Galaxy Store i innych sklepów z aplikacjami.
Galaxy Store – sklep z aplikacjami rozwijany przez Samsunga (fot. Samsung)

Obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrezygnować z Google Play. Aplikacje w formie plików APK możemy pobierać ze stron internetowych. Ponadto, nie brakuje sklepów firm trzecich i to także tych rozwijanych przez producentów smartfonów. Przykładowo, użytkownicy urządzeń Samsunga mają dostęp do Galaxy Store.

Android 12 usprawni korzystanie z zewnętrznych sklepów

Niewykluczone, że na decyzję wpłynęła przede wszystkim ostatnia afera z grą Fornite – produkcja została usunięta z Google Play. Natomiast twórcy gry, Epic Games, oskarżyli Google o nieuczciwe praktyki rozliczeniowe i działania antykonkurencyjne.

Firma z Mountain View porusza tę kwestię w nowym wpisie na oficjalnym blogu:

Android zawsze pozwalał ludziom pobierać aplikacje z wielu różnych sklepów z aplikacjami. Wiele urządzeń z Androidem jest dostarczana z co najmniej dwoma preinstalowanymi sklepami z aplikacjami, a konsumenci mogą też instalować dodatkowe sklepy z aplikacjami. Każdy sklep może sam decydować o swoim modelu biznesowym i cechach konsumenckich. Ta otwartość oznacza, że nawet jeśli programista i Google nie uzgodnią warunków biznesowych, programista może nadal rozpowszechniać oprogramowanie na platformie Android. Dlatego na przykład Fortnite jest dostępny bezpośrednio w sklepie Epic lub w innych sklepach z aplikacjami, w tym Samsung Galaxy App Store.

Google w dalszej części wpisu zapewnia, że zamierza jeszcze bardziej ułatwić innym sklepom możliwość konkurowania z Google Play:

W odpowiedzi na opinie [programistów] wprowadzimy zmiany w Androidzie 12 (przyszłorocznej wersji Androida), aby jeszcze bardziej ułatwić użytkownikom korzystanie z innych sklepów z aplikacjami, zachowując jednocześnie ostrożność, aby nie naruszyć środków bezpieczeństwa, które ma system Android. Projektujemy to wszystko teraz i nie możemy się doczekać, aby udostępnić więcej w przyszłości!

No dobrze, a jak ma to wyglądać w praktyce? Obecnie nie poznaliśmy zbyt wielu szczegółów. Serwis 9to5Google zwraca jednak uwagę, że Android 12 może m.in. zmniejszyć liczbę wszystkich komunikatów ostrzegających użytkowników podczas instalowania zewnętrznych sklepów z aplikacjami. Ewentualnie, same komunikaty staną się prostsze i bardziej stonowane. Oczywiście to tylko jeden z elementów, który może zostać poprawiony. Niewykluczone, że Android 12 będzie zawierał więcej zmian, które mogą spodobać się firmie Epic i innym twórcom oprogramowania.