aplikacja Allegro logo
fot. Allegro

A jednak! Allegro zbuduje własną sieć automatów paczkowych

Nieoficjalne informacje o planach Allegro ws. utworzenia własnej sieci automatów paczkowych, pojawiły się już w grudniu 2020 roku. Dziś największa platforma zakupowa w Polsce oficjalnie potwierdziła, że własnym sumptem zamierza rozbudować sieć punktów odbioru przesyłek.

Allegro zbuduje własną sieć automatów paczkowych

Allegro poinformowało o podpisaniu listu intencyjnego z polską spółką Modern – Expo na dostawę automatów paczkowych do odbioru i nadawania przesyłek. Według zapowiedzi, do końca 2021 roku na terenie polskich miast pojawi się aż 1500 maszyn, które będą dodatkowym wzmocnieniem dla już i tak już mocno rozbudowanej sieci punktów odbioru przesyłek.

Platforma podaje, że obecnie liczy ona ponad 30 tysięcy automatów paczkowych i punktów odbioru. Klienci bardzo często wybierają Paczkomaty InPostu (niedawno w Zakopanem uruchomiono 11000 maszynę), ale mają do dyspozycji też możliwość odebrania przesyłki w placówce Poczty Polskiej, a także na stacji PKN Orlen (która również planuje zbudować sieć własnych automatów paczkowych).

Allegro
źródło: Allegro

Punktów odbioru nigdy jednak za mało, dlatego największa w Polsce platforma zakupowa podjęła decyzję o zbudowaniu sieci własnych automatów paczkowych. Jak zostało wspomniane, zajmie się tym polska spółka Modern – Expo, która do końca 2021 roku ma rozmieścić w całej Polsce aż 1500 maszyn. Pierwsze pojawią się już w połowie br.

1500 wygląda „biednie” na tle 11000 Paczkomatów, ale należy tu zauważyć, że InPost rozbudowuje swoją sieć od kilku lat, a na dodatek Allegro wcale nie zamierza poprzestać na takiej liczbie swoich automatów paczkowych, aczkolwiek platforma nie ujawnia, ile jeszcze postawi maszyn w przyszłości. Tak samo nieznana jest ich lokalizacja – serwis podaje jedynie, że zostaną one umieszczone w „polskich miastach”, co jest dość ogólnym i szerokim pojęciem.

Już od jutra, tj. 4 marca 2021 roku, ruszy jednak dedykowana strona internetowa, za pośrednictwem której zainteresowani udostępnianiem powierzchni mogą zgłaszać propozycje lokalizacji pod budowę sieci automatów paczkowych.

Trzeba też zauważyć, że Allegro wcale nie zamierza się uniezależnić od Paczkomatów InPostu, ponieważ obie firmy ściśle ze sobą współpracują w obszarze dostaw towarów do klientów. Stworzenie sieci własnych automatów paczkowych ma sprawić, że użytkownicy serwisu będą mogli korzystać z jeszcze szerszej oferty punktów odbioru.

Allegro podkreśla też, że jego automaty paczkowe mają umożliwiać nie tylko odbiór, ale też nadawanie przesyłek, podobnie jak Paczkomaty InPostu.