Paczkomat InPost
źródło: InPost

Nowe Paczkomaty pojawiają się jak grzyby po deszczu. Uwierzycie, że jest ich już 11 tysięcy?

Wybieracie się w ten weekend do Zakopanego? Jeśli tak, to niewykluczone, że będziecie przechodzić obok Paczkomatu numer 11000, który stanął przy ulicy Walkosze 4C. Liczba ta robi wrażenie, ale InPost wcale nie zamierza zwalniać tempa – dalej będzie w iście ekspresowym stawiał kolejne maszyny.

W całej Polsce jest już 11000 Paczkomatów. I szybko pojawią się kolejne

Tempo, w jakim pojawiają się kolejne Paczkomaty, jest naprawdę godne podziwu. Dwa miesiące temu, na początku grudnia, InPost poinformował, że w całej Polsce działa już 10000 maszyn do odbierania i nadawania paczek. Teraz możemy dodać do tego kolejny tysiąc, a jedenastotysięcznym Paczkomatem jest właśnie ten w Zakopanem (stąd taka tematyczna grafika na górze artykułu). Jeśli go miniecie, możecie podrzucić zdjęcie, bo w Mapach Google jeszcze nie ma ;)

Paczkomat InPost
fot. InPost

InPost chwali się też, że liczba Paczkomatów już ponad dwukrotnie przewyższyła liczbę placówek własnych Poczty Polskiej, których jest 4600 w całej Polsce. Warto tu dodać, że maszyny znajdują się także przy często odwiedzanych przez klientów sklepach – można je znaleźć w okolicach Delikatesów Centrum, Centrach Handlowych Auchan, a także przy marketach Dino, Lidl i Kaufland.

Dodatkowo są też miejsca, gdzie Paczkomaty znajdują się we wnętrzach budynków. W ten sposób właściciele nieruchomości zapewniają swoim mieszkańcom i najemcom większą wygodę, bo mogą oni odebrać swoją paczkę jeszcze szybciej.

InPost podaje też, że według raportu Gemius Paczkomaty są najczęściej wybieraną formą dostawy – wyprzedziły nawet kurierów, którzy dostarczają przesyłki do domu (lub innego, wskazanego przez klienta miejsca), co teoretycznie jest wygodniejsze. Wiele osób woli jednak samemu odebrać swoją paczkę w dogodnym dla siebie momencie dnia. Nie bez znaczenia jest także fakt, że najczęściej ta forma dostawy jest tańsza od kuriera.

Mimo jednak, że Paczkomaty mają ugruntowaną pozycję na rynku, InPost nie zamierza spoczywać na laurach. Firma zapowiedziała, że planuje w 2021 roku stawiać co tydzień 100 nowych maszyn. Jeśli zatem w Waszym pobliżu nie ma żadnej, to prawdopodobnie wkrótce się ona tam pojawi.

Co więcej, InPost planuje również dalszy rozwój swojej sieci w Wielkiej Brytanii, a także w innych krajach w Europie.