Allegro przejmuje czeskiego giganta e-commerce – grupę Mall

Allegro poinformowało o przejęciu Mall Group i WE|DO. Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń, polska platforma umocni swoją pozycję na rynku i dotrze do milionów klientów w niemal całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Grupa Mall wejdzie w skład Allegro

Nikogo raczej nie trzeba przekonywać, że Allegro nieustannie rozwija się i powiększa swoją ofertę na rynku e-commerce. Abonament Smart!, serwis ogłoszeń Allegro Lokalnie czy też własna sieć zielonych automatów paczkowych to tylko jedne z nich. Gigant nie osiada jednak na laurach i pragnie podbić rynek w całym regionie. Ułatwić to ma przejęcie grupy Mall oraz WE|DO, o którym Allegro poinformowało na swoim blogu.

Pierwsza z wymienionych spółek to czeska grupa e-commerce, składająca się z m.in. Mall.cz (a także jej polskiego odpowiednika, Mall.pl), sklepu z elektroniką Czc.cz czy też Košík.cz, oferującego artykuły spożywcze. Grupa obecna jest nie tylko w Polsce i Czechach, ale również na Słowacji, na Węgrzech, w Słowenii i Chorwacji.

WE|DO, które również wchodzi w skład transakcji, jest natomiast firmą logistyczną, specjalizującą się w dostawach do punktów odbioru i skrytek pocztowych. Jej działalność obejmuje ponad 1000 lokalizacji w Czechach i na Słowacji.

Szczegóły przejęcia czeskiego giganta

Prezes Allegro podaje, że wspólnie z grupą Mall docierają do 18 milionów klientów, którzy dokonują zakupów u ponad 135 tysięcy sprzedawców w całym regionie. Po połączeniu obu spółek gigant stworzy zespół składający się z ponad 7 tysięcy pracowników, zajmujący się docieraniem do klientów na rynku e-commerce wartym ponad 1,1 biliona(!) złotych. Funkcjonuje na nim aż 70 milionów konsumentów, którzy będą mogli skorzystać z oferty spółki.

allegro logo zielony automat paczkowy

Wartość całej transakcji opiewa na kwotę 881 milionów euro, czyli nieco ponad 4 miliardy złotych. Jest to największa tego typu transakcja w Europie Środkowo-Wschodniej. Szczegóły transakcji zdają się być dopięte na ostatni guzik, co wcale nie dziwi – według nieoficjalnych informacji, rozmowy z Czechami trwały już od kilku miesięcy.

Niestety, na jej zrealizowanie należy poczekać jeszcze kilka miesięcy. Allegro musi uzyskać odpowiedne zgody od organów nadzorczych i antymonopolowych, które muszą dokładnie przeanalizować jej warunki. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do finalizacji transakcji dojdzie w pierwszym półroczu 2022 roku.