InPost będzie miał konkurencję. Alibaba chce uruchomić w Polsce własne automaty paczkowe

Alibaba, czyli właściciel AliExpress i mnóstwa innych podmiotów handlowych, usługowych i produkcyjnych z Chin, zamierza rozwinąć działalność na rynku w Polsce. Ponieważ w naszym kraju uwielbiamy Paczkomaty, Chińczycy będą chcieli stworzyć dla nich konkurencję.

InPost już wkrótce z potężną konkurencją

InPost ma znaczną przewagę nad innymi firmami zajmującymi się dostarczaniem przesyłek dzięki tysiącom Paczkomatów rozsianych po całej Polsce. Jakiejkolwiek innej konkurencji niezwykle trudno jest dogonić Grupę Integer na polu automatów paczkowych, choć próby w tym kierunku podejmuje Poczta Polska i Allegro. Do walki wkrótce stanie przedstawicielstwo jednego z największych przedsiębiorstw świata – Alibaba Group.

Serwis wiadomoscihandowe.pl poinformował, że Alibaba szuka menedżera, który poprowadziłby rozwój sieci automatów paczkowych w Warszawie. Wymagane jest przynajmniej dwuletnie doświadczenie w branży zarządzania nieruchomościami, sklepami czy supermarketami. Jak na razie, plany obejmują działania jedynie na terenie Stolicy, ale niewykluczone, że jeśli udałoby się rozwinąć sprawnie działającą i konkurencyjną dla InPostu usługę, sieć maszyn paczkowych zostałaby rozszerzona o kolejne polskie miasta.

Kończy się się inpostowe El Dorado

Nie trzeba chyba tłumaczyć, że pojawienie się tak silnego konkurenta jak Alibaba, jest dla InPostu groźniejsze niż rywalizacja z Pocztą Polską czy Allegro, którzy dysponują ograniczonym kapitałem i możliwościami – dla Alibaby pieniądze raczej nie są problemem. Ponadto, chińskim automatom paczkowym może udać się przejąć ruch pochodzący z platform AliExpress i Alibaba.com, stanowiący pewną część przesyłek odbieranych w Paczkomatach InPostu.

Jak na razie, nawiązanie walki z InPostem to dla Alibaby dość odległa perspektywa. Równie dobrze pilotaż sieci maszyn paczkowych może nie wyjść poza Warszawę przez lata. Alibaba Group na początku będzie więc konkurować nie tyle z samym InPostem, co z Amazonem, uruchamiając w Polsce osobny hub logistyczny.

Obecnie paczki wysyłane do naszego kraju muszą przejść przez Belgię. Alibaba nie wyklucza więc otwarcia takiego węzła logistycznego w Polsce lub jakimś innym kraju Europy Środkowo-Wschodniej.