przesyłka kurier paczka samochód wóz InPost logo
fot. Pixabay

Nadchodzi mała rewolucja – przesyłki z AliExpress zamówisz sobie do Paczkomatu InPostu

Rafał Brzoska, szef grupy Integer, do której należy InPost, potwierdził dziś na Twitterze, że zawarto strategiczny układ z platformą AliExpress. Przesyłki będą mogły być dostarczane z Chin bezpośrednio do polskich Paczkomatów.

Polacy bardzo często korzystają z możliwości dostawy przesyłek do jednego z 5000 Paczkomatów InPost. Obecnie jest to druga najpopularniejsza opcja dostawy, wybierana podczas zakupów online, zaraz po opcji dostarczenia pakunku za pomocą kuriera. Stałe rozwijanie tej gałęzi transportu i dostarczania przesyłek jest w centrum zainteresowania InPostu. Teraz firma podjęła jedną z najważniejszych decyzji w historii współpracy z platformami e-commerce – być może ważniejszą nawet od umowy z Allegro. Za kilka dni, jak donosi Puls Biznesu, przy wszystkich zakupach w AliExpress, udostępniona zostanie opcja dostarczenia przesyłki do wybranego Paczkomatu InPost.

Przesyłki z AliExpress do Paczkomatu

InPost przygotowywał się do tego kroku od miesięcy, bo oznacza to przejęcie sporego wolumenu przesyłek, który w większej części byłby opracowywany przez Pocztę Polską i firmy kurierskie. Mało tego, Rafał Brzoska, potwierdzając tę informację dodał, że dla przesyłek powyżej 5 dolarów dostawa do Paczkomatu będzie darmowa.

Przesyłkę będzie można wygodnie śledzić, tak samo jak w wypadku paczek kurierskich, ponieważ każda z nich będzie rejestrowana. Zgodnie z zapewnieniami Brzoski, czas dostawy powinien być szybszy niż w przypadku innych jej form.

Jak informował jeszcze niedawno wiceprezes Poczty Polskiej, Grzegorz Kurdziel, „W pierwszym półroczu przesyłki e-commerce z Poczty Chińskiej stanowiły ponad 30 proc. wszystkich przychodzących do nas przesyłek zagranicznych. W ubiegłym roku było to 24 proc.”. InPost musi być więc gotowy na naprawdę duże dostawy przesyłek. Kiedy tylko opcja dostawy do Paczkomatów zostaną uruchomione na AliExpress, paczki z Chin popłyną do nich szerokim strumieniem.

Wydaje się, że pomocą w rozładowywaniu kolejek do Paczkomatów będzie w tej sytuacji niedawno uruchomiona możliwość odbioru przesyłki bez podchodzenia do ekranu maszyny. Ciekawe tylko, jak będzie wyglądać kwestia ich obłożenia. W okresie świątecznym część Paczkomatów jest permanentnie przepełniona, co wymusza czasem wycieczki do automatów stojących dalej niż w naszej najbliższej okolicy. Na szczęście towary zamówione na AliExpress zaczną przechodzić przez ręce InPostu dopiero w styczniu, więc będzie już dawno po świątecznej gorączce zakupowej.

Tak czy siak – to spora zmiana. Nie tylko dla InPostu – zamawianie na AliExpress będzie jeszcze prostsze dla zwykłego zjadacza chleba, a dostawa do Paczkomatów to złe wieści dla Poczty Polskiej.

 

źródło: Puls Biznesu, @RBrzoska