MediaTek Dimensity 720 – smartfony z 5G mogą być jeszcze tańsze

Tajwański producent zapowiedział swój najnowszy układ do smartfonów – procesor MediaTek Dimensity 720 ma wyróżniać się niewielką ceną, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę obsługę 5G.

Technologia 5G powoli rozgaszcza się na rynku usług telekomunikacyjnych, a żebyśmy mogli z niej korzystać, niezbędne będzie odpowiednie urządzenie końcowe. Póki co lista smartfonów wspierających 5G jest krótka i znajdują się tam raczej modele z wyższej półki cenowej. Wkrótce powinno się to zmienić.

MediaTek Dimensity 720 i Snadpragon 690 – tanie procesory z 5G

W ubiegłym miesiącu zadebiutował Snapdragon 690 – średniopółkowy procesor z obsługą 5G, na którego wielu producentów już teraz ostrzy sobie zęby. Niezbyt długo trzeba było oczekiwać na „ekonomiczną” odpowiedź z Tajwanu – oto MediaTek Dimensity 720.

MediaTek Dimensity 720 to pierwszy procesor z rodziny Dimensity 700, która celuje w średniopółkowe smartfony. Nie dajcie się zmylić – w tym przypadku średniopółkowe może oznaczać budżetowe. W końcu MediaTek Dimensity 800 też celuje w średnią półkę – ten układ ma mieć zastosowanie w znacznie tańszych konstrukcjach.

5G, ale bez mmWave

Opisywany układ jest w stanie obsłużyć zarówno technologię 5G SA, jak i NSA, poradzi sobie również z łącznością na pasmach o częstotliwości poniżej 6 GHz. Musicie jednak mieć na względzie, że nie zapewnia obsługi mmWave. Nieco więcej o tym, co jest czym możecie przeczytać we wpisie dotyczącym obalania mitów o 5G, który pojawił się na oiot.pl.

Warto jeszcze napomknąć, że MediaTek Dimensity 720 został wykonany w 7-nanometrowym procesie technologicznym. W połączeniu z autorską technologią MediaTek 5G UltraSave (cokolwiek się za tym kryje ;)), procesor nie powinien zużywać nadmiernie dużo energii.

Specyfikacja techniczna

MediaTek Dimensity 720 został wyposażony w osiem rdzeni – są to dwa Cortex-A76 oraz sześć Cortex-A55, wszystkie kręcące się do 2 GHz i wsparte przez układ graficzny Mali-G57 MC3. Producent chwali się wsparciem dla APU.

MediaTek Dimensity 720 - specyfikacja

Procesor jest zdolny do obsługi ekranów o rozdzielczości FHD+ przy częstotliwości odświeżania 90 Hz, pojedynczych kamer o rozdzielczości do 64 Mpix, aparatowych duetów 20+16 Mpix oraz nagrywania wideo w 4K. Nie sposób jeszcze pominąć wsparcia dla HDR10, Bluetooth 5.1, RAM-u LPDDR4X oraz pamięci UFS 2.2. Jeżeli chodzi o łączność bezprzewodową, to niestety nie możemy liczyć na Wi-Fi 6 – tylko Wi-Fi 5.

MediaTek Dimensity 720 - specyfikacja

Szczegółową specyfikację techniczną możecie podejrzeć tutaj.

Kiedy pierwszy smartfon? Tego jeszcze nie wiadomo

Android Authority udało się dowiedzieć, że pierwszy smartfon z tym układem pojawi się w ciągu najbliższych kilku miesięcy, ale niestety, bez oficjalnej daty. Na ten moment nie wiadomo jeszcze, jak ze wsparciem dla 5G dual SIM – na te dwie informacje musimy jeszcze poczekać.