smartfon Xiaomi Mi 10T Pro 5G smartphone
Xiaomi Mi 10T Pro 5G (źródło: Xiaomi)

W naszej części świata największym sprzedawcą smartfonów z 5G jest Xiaomi

Xiaomi ma powody do zadowolenia. W Europie Środkowo-Wschodniej jest najczęściej wybieranym producentem smartfonów z modemami 5G.

Xiaomi zalało Europę smartfonami 5G

Dzięki agresywnej polityce wydawniczej, Xiaomi zyskało pozycję lidera wśród producentów sprzedających swoje smartfony z 5G w naszej części Europy. W trzecim kwartale 2021 roku firma ta odpowiadała za około 42 procent dostaw wszystkich urządzeń tego typu.

Raport Strategy Analytics wspomina, że świetne wyniki możliwe są dzięki szerokiej dostępności dobrze wycenionych smartfonów ze średniej półki, takich jak Redmi Note 9T 5G czy Xiaomi Mi 11 5G. Zamiast mieć w ofercie tylko kilka opcji z 5G, jak drugie w rankingu Apple, Chińczycy stawiają na ilość.

Są też i inni wygrani

Wspomniane już Apple radzi sobie naprawdę dobrze, biorąc pod uwagę, że w trzecim kwartale 2020 roku Amerykanie nie mieli na rynku żadnego smartfona z 5G. Siła marki jest jednak niezwykła – iPhone’ów nie trzeba nawet reklamować w naszej części świata, żeby były one kupowane. Dzięki temu, odpowiadają one za 26% dostaw smartfonów z 5G w trzecim kwartale 2021 roku.

Całkiem nieźle radzi sobie Samsung, w którego ofercie znajduje się coraz więcej urządzeń z 5G. Do pierwszej piątki udało się nawet wskoczyć realme, które jest wciąż raczej świeżynką na naszym rynku.

Krajobraz rynku smartfonów z 5G będzie się zmieniać, w miarę jak… wszyscy producenci będą powszechnie stosować w swoich urządzeniach modemy nowej generacji. Już teraz mamy do czynienia z sytuacją, w której rozwój w konstrukcji telefonów znacząco wyprzedza rozbudowę sieci operatorskiej. Zanim doświadczymy pełnego 5G w Polsce, mogą minąć jeszcze długie, długie miesiące.