Intel ARC Alchemist GPU
(źródło: moore's law is dead)

Jak będzie wyglądał referencyjny model karty Intel Arc Alchemist? My już to wiemy

Intel jakiś czas temu oficjalnie zapowiedział swoje dedykowane karty graficzne. Producent w późniejszym czasie pochwalił się także techniczną stroną omawianych układów – m.in. omówił najbardziej podstawowe elementy kart, nie podając większych, bardziej znaczących szczegółów. Do finalnej premiery pozostaje jeszcze dużo czasu, jednakże w internecie pojawiły się kolejne zdjęcia referencyjnego modelu karty graficznej Intel Arc Alchemist.

Kolejne zdjęcia topowej karty graficznej Intel Arc Alchemist

Jeżeli chodzi o kwestie wyglądu i wykonania systemu chłodzenia dedykowanych kart Intela, to tak właściwie ich pierwsze nieoficjalne zdjęcia pojawiały się już kilka miesięcy temu, bo w kwietniu.

Od tego momentu już minęło sporo czasu, a producent potwierdził wcześniejsze przecieki, zapowiadając wygląd GPU przy pomocy dronów. Jak okazało się była to ta sama konstrukcja, która pojawiła się we wcześniejszych przeciekach.

Intel Arc flagowy układ Alchemist
źródło: Intel

Twórca kanału Moore’s Law IS Dead ponownie przychodzi z kolejnymi informacjami dotyczącymi karty graficznej Intel Alchemist, bowiem opublikował zdjęcia prawdopodobnie finalnego wyglądu referencyjnego modelu topowego GPU Intela z 512 rdzeniami (Xe-HPG DG2-512).

Intel ARC Alchemist GPU
(źródło: Moore’s Law Is Dead)

Na renderach z filmu widoczny jest praktycznie każdy najważniejszy element – podstawowy model Intel Arc będzie cechował się białą kolorystyką, z czarnymi wentylatorami, każdy o 9 łopatkach, co więcej wokół wiatraków widoczne jest niebieskie podświetlenie, które naturalnie nawiązuje do marki.

Intel ARC Alchemist PCB
(źródło: Moore’s Law Is Dead)

System chłodzenia zajmuje dwa sloty, a plastikowa obudowa zakrywa masywny, żeberkowany radiator. Ponadto, na wzór systemu chłodzenia kart Nvidia GeForce RTX 3000 (Ampere), backplate jest zdecydowanie większy niż płytka drukowana. Tylna strona najprawdopodobniej aluminiowej płytki cechuje się kilkoma otworami, które na pewno ulepszą przepływ powietrza w karcie.

Intel ARC Alchemist 8+6 pin
(źródło: Moore’s Law Is Dead)

Co więcej, omawiany dzisiaj Intel Arc Alchemist ma na pokładzie dwie wtyczki zasilające 8+6 pin, oraz 4 złącza, w tym 3 porty DisplayPort oraz pojedyncze wejście HDMI.

Specyfikacja Intel Arc Alchemist 512 Xe

Spodziewamy się, że układ ma być wyposażony w 512 rdzeni Xe z 4096 jednostkami cieniującymi, 32 rdzeni RT oraz 512 rdzeni XMX (Tensor). Ma mieć także 16 GB pamięci wideo GDDR6 na 256-bitowej szynie.

Chip ma mieć powierzchnię 396 mm², a jego produkcją zajmie się TSMC, w 6 nm procesie litograficznym. Rdzeń powinien cechować się zegarem 2,2 GHz. Mówi się, że układ osiąga 18,5 teraflopów w zadaniach pojedynczej precyzji FP32, co jest wynikiem 40% lepszym od Radeona RX 6700 XT oraz 9% słabszym od GeForce RTX 3070.

Premiera kart graficznych Intela powinna mieć swoje miejsce już na początku przyszłego roku.