iPhone 13 Pro
(fot. Andrzej Libiszewski, Tabletowo.pl)

Apple wydało pierwszą aktualizację iOS 15. Usuwa wkurzające błędy

Niestety minęły już czasy, gdy system operacyjny Apple pod względem jakości górował nad Androidem. Gigant z Cupertino musi go regularnie łatać i usuwać błędy, których jakimś cudem nie zauważono na etapie testowania nowego programowania (lub – co gorsza – z premedytacją zignorowano). Aktualizacja iOS 15.0.1 ma być lekiem na najbardziej doskwierające użytkownikom problemy.

iOS 15 już dostępny

iOS 15 został oficjalnie zaanonsowany w trakcie WWDC 2021 w czerwcu tego roku i Apple natychmiast udostępniło go deweloperom, a później również wszystkim zainteresowanym posiadaczom kompatybilnych urządzeń. A wśród nich znajdują się nawet iPhone’y 6S i 6S Plus, które zadebiutowały w 2015 roku. Oznacza to, że producent zapewni im siedem lat wsparcia! Na iOS 16 prawdopodobnie już się nie załapią, chociaż kto wie, już aktualizacja iOS 15 dla nich była nie lada niespodzianką.

Stabilne, przynajmniej w teorii, wydanie iOS 15 zostało udostępnione kilka dni po wrześniowej konferencji Apple, 20 września 2021 roku. Wydawałoby się, że użytkownicy masowo zaczną pobierać i instalować najnowszą aktualizację, ale w rzeczywistości było znacznie słabiej niż w przypadku iOS 14.

Aktualizacja iOS 15.0.1 usuwa irytujące błędy

Kiedy Andrzej z naszej redakcji otrzymał swój egzemplarz iPhone’a 13 Pro, chciał go sparować ze swoim Apple Watchem. Mimo wielu prób i kombinacji, nie szło tego zrobić – pomogło dopiero przywrócenie smartwatcha do ustawień fabrycznych, jednak nie tak to powinno wyglądać. Co więcej, na podobny problem skarżyło się wiele innych osób, zatem nie był to jednorazowy przypadek.

Innym, irytującym błędem, który szybko ujawnił się po zainstalowaniu nowego systemu Apple, był komunikat o zapełnionej pamięci urządzenia, który pojawiał się nawet wtedy, gdy wcale nie była ona pełna. W tym przypadku winą także obarczono iOS 15, bowiem przed jego instalacją taka sytuacja nie występowała.

Apple nareszcie stanęło na wysokości zadania i po blisko dwóch tygodniach udostępniło aktualizację iOS 15.0.1. Usuwa ona błąd, który mógł powodować, że nie działało odblokowanie Apple Watchem smartfonów z serii iPhone 13, który wytknął m.in. Jon Prosser:

Ponadto aktualizacja iOS 15.0.1 usuwa błędny komunikat o zepełnieniu pamięci oraz błąd, który występował u subskrybentów niedostępnego w Polsce pakietu Fitness+.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że podobną aktualizację Apple udostępniło też dla iPadów – iPadOS 15.0.1.

aktualizacja iOS 15.0.1
Aktualizacja iOS 15.0.1 (źródło: MacRumors)