(fot. Apple)

iOS 15 z pierwszą wpadką. Użytkownicy skarżą się na błąd dotyczący pamięci

Właściciele iPhone’ów mogą już pobrać stabilną wersją iOS 15. Niestety, okazuje się, że nie dla wszystkich najnowsza aktualizacja jest bezproblemowa.

Reklama

Błędny komunikat o braku pamięci na dane

Wczoraj Apple zdecydowało się udostępnić iOS 15 dla wszystkich wspieranych iPhone’ów. Aktualizację mogą zainstalować użytkownicy posiadający model 6s lub nowszy. Nie wprowadza ona dużych zmian, ale nie zabrakło kilku nowości, które podnoszą komfort korzystania z urządzenia.

Mogłoby się wydawać, że brak znaczących nowości zaowocuje wysoką jakością i stabilnością. Owszem, z pierwszych opinii wynika, że mamy do czynienia z raczej dopracowanym systemem operacyjnym, ale pojawiły się jednak błędy.

Serwis AppleInsider zwraca uwagę na skargi użytkowników. Wskazują oni, że po zainstalowaniu iOS 15 zaczął pojawiać się błędny komunikat, informujący o kończącej się pamięci w iPhonie. Występuje on również na niektórych iPadach po aktualizacji do iPadOS 15.

iOS 15 błąd pamięć
(fot. Matt Brian, Twitter)

Warto zauważyć, że wspomniany komunikat pojawią się niezależnie od wykorzystywanego miejsca. Wyświetla się on zarówno na iPhone’ach, które mają jeszcze kilkanaście gigabajtów wolnej przestrzeni na dane, jak i także na tych, w których do dyspozycji pozostało około 100 GB miejsca.

Łatwo można wywnioskować, że ostrzeżenie nie jest powiązane z faktyczną wolną przestrzenią na pliki, a wynika z błędu w systemie. Prawdopodobnie problem nie dotyczy tylko konkretnych modeli iPhone’ów i może występować na różnych generacjach smartfonów Apple, także tych najnowszych.

Niestety, rozwiązanie problemu nie jest jeszcze znane

Opisywany komunikat w iOS 15 nie znika, gdy zdecydujemy się usunąć część plików. Co więcej, należy dodać, że usuwania danych nie jest tutaj wskazane, bowiem możemy stracić ważne pliki, a nie osiągniemy żadnego efektu.

Można spróbować przywrócić ustawienia fabryczne, ale też nie mamy gwarancji, że w ten sposób rozwiążemy problem. Dodatkowo ten proces wymaga poświęcenia trochę wolnego czasu. Pozostaje więc czekać na reakcję Apple i miejmy nadzieję, że sprawne wydanie odpowiedniej poprawki dla iOS 15. Obecnie firma Tima Cooka nie potwierdziła jeszcze, że problem z komunikatem występuje na niektórych iPhone’ach.