Android Auto
(fot. Mateusz Budzeń / Tabletowo.pl)

Gry w Android Auto i inne nowości dla kierowców od Google

Firma z Mountain View coraz odważniej wkracza w rozwiązania skierowane dla szeroko rozumianej motoryzacji. Google właśnie pochwaliło się nowościami dla Android Auto, zarówno dla wersji uruchamianej na ekranie smartfona, jak i tej będącej nakładką na system infotainment w samochodzie.

Oto, co zastąpi Android Auto na ekranie smartfona

Wcześniej mogliśmy już wielokrotnie usłyszeć, że dni Android Auto na ekranie smartfona są policzone. Potwierdzenie tych planów łatwo znaleźć w polityce Google dotyczącej rozwoju tego oprogramowania. Od dłuższego czasu nowości pojawiały się wyłącznie w trybie wyświetlania na ekranie samochodu, a drugi widok był pomijany.

Bez obaw, firma z Mountain View nie zamierza porzucić kierowców, którzy nie posiadają samochodu z odpowiednio nowoczesnym systemem infotainment. Trwają intensywne prace nad nowym rozwiązaniem, a efekty tego zobaczymy już wkrótce.

Asystent Google Driving Mode
(fot. Google)

Odpowiedzią na brak Android Auto na ekranie smartfona ma być Driving Mode w Asystencie Google i Mapach Google. Kierowcy otrzymują specjalnie przygotowany interfejs, stworzony z myślą o obsłudze podczas prowadzenia samochodu, a także wygodny dostęp do przydatnych aplikacji, takich jak Spotify. Oczywiście całość będzie nastawiona na obsługę głosową, aczkolwiek nie zabraknie możliwości sięgnięcia do dotykowego wyświetlacza i ręcznego wybrania interesującej nas opcji.

W celu aktywacji trybu samochodowego wystarczy powiedzieć „Hej Google, jedźmy” lub po prostu podłączyć smartfon za pomocą Bluetooth do auta. Wśród ciekawszych funkcji, oprócz tych wyżej wymienionych, znajduje się jeszcze możliwość automatycznego odczytywania nowych wiadomości z opcją dyktowania odpowiedzi.

Google poinformowało, że Driving Mode zostanie w pełni wprowadzony w ciągu najbliższych tygodni w języku angielskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim i włoskim. Niestety, na liście zabrakło języka polskiego, ale miejmy nadzieję, że niebawem zostanie dodany.

Więcej nowości na ekranie w samochodzie

Google pochwaliło się zmianami, który już trafiają (lub niebawem trafią) do wielu użytkowników Android Auto, korzystających z trybu wyświetlania na ekranie systemu infotainment.

Android Auto gry
(fot. Google)

Użytkownicy zyskają dostęp do rekomendacji Asystenta Google, który będzie starał się podesłać interesującą muzykę, newsy czy podcasty. Materiały będą dobierane na podstawie preferencji konkretnej osoby. Firma wspomniała również o grach GameSnacks, które ze względów bezpieczeństwa zagramy tylko po zaparkowaniu samochodu.

Kolejna funkcja pozwoli na wybranie numeru, z którego chcemy korzystać podczas połączeń – przydatne dla właścicieli smartfonów z Dual SIM. Pojawi się jeszcze profil służbowy skupiony na wydarzeniach i wiadomościach przydatnych w pracy.

Ponadto, płatności za paliwo będzie można dokonywać bezpośrednio z poziomu Android Auto. W tym celu konieczne będzie korzystanie z Google Play. Początkowo funkcja będzie zarezerwowana wyłącznie dla mieszkańców USA.