T-Mobile 5G logo smartfon
źródło: Biuro prasowe T-Mobile Polska

5G T-Mobile rośnie jak na drożdżach, ale i tak jest w tyle za 5G Plusa

Tempo rozwoju 5G T-Mobile w ostatnim czasie wywołuje tylko efekt wow, bowiem nowe stacje bazowe 5G wyrastają niczym grzyby po deszczu. Okazuje się jednak, że operator i tak pozostaje w tyle za Plusem, który regularnie chwili się, że zasięg jego 5G obejmuje kolejne miliony mieszkańców Polski.

Ile mieszkańców Polski obejmuje 5G T-Mobile? Odpowiedź jest zaskakująca

Nie istnieją narzędzia, które pozwalałyby monitorować, jaki procent populacji Polski jest objęty zasięgiem technologii 5G, dlatego możemy opierać się jedynie na deklaracjach operatorów. Problem w tym, że dotychczas tylko Plus podawał takie informacje, podczas gdy inni tego unikali. T-Mobile do tej pory wolał informować o liczbie stacji bazowych 5G, szczególnie w ostatnim czasie, gdy każdego tygodnia uruchamiał grubo ponad 100 nowych.

Dziś T-Mobile poinformowało, że ma już ponad 2600 stacji bazowych 5G. Dla porównania, jeszcze przed tygodniem było ich 2470 – w zaledwie kilka dni technicy uruchomili 140 nowych nadajników 5G (najwięcej w Częstochowie, Gdyni, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu i Szczecinie).

zasięg 5G T-Mobile
Zasięg 5G T-Mobile, stan na 2 września 2021 roku (źródło: T-Mobile)

Ku naszemu zaskoczeniu T-Mobile po raz pierwszy ujawnił jednak, jaka część populacji Polski może korzystać z dostarczanego przez niego 5G – operator informuje, że jest to ~23% mieszkańców kraju nad Wisłą.

To ogromna niespodzianka, ponieważ Plus 17 sierpnia 2021 roku poinformował, że ma ponad 2200 stacji bazowych 5G i jednocześnie obejmuje zasięgiem technologii 5G ponad 15 mln mieszkańców Polski, czyli ponad 40% wszystkich.

zasięg 5G Plus
Zasięg 5G Plusa (czerwone plamy), stan na 2 września 2021 roku (źródło: Plus)

Co ciekawe, kilka dni później T-Mobile podał, że dysponuje blisko 2300 stacjami bazowymi 5G, czyli pod względem ich liczby wyprzedził Plusa. Teraz okazuje się jednak, że sprawne uruchamianie kolejnych nadajników 5G nie przekłada się na równie szybkie rozszerzenie dostępności 5G T-Mobile dla klientów.

Co więcej, warto też przyjrzeć się załączonym powyżej mapom zasięgu 5G T-Mobile i 5G Plusa. Wyraźnie widać ogromne różnice – Plus mniej więcej równomiernie rozbudowuje swój zasięg 5G na terenie całego kraju, natomiast T-Mobile ociąga się z uruchamianiem nadajników 5G na zachodzie Polski.

Przy okazji T-Mobile poinformował, że ma ponad 11750 stacji bazowych, z których 10000 obsługuje agregację co najmniej dwóch pasm w technologii LTE.