Samsung Galaxy Watch 4

Samsung usprawnia zegarki Galaxy Watch 4, dorzucając tryb walkie-talkie

Apple jest niekwestionowanym liderem rynku smartwatchy, ale warto wspomnieć, że drugi w kolejności jest Samsung. Koreańczycy dodają kolejną funkcję dla niedawno zaprezentowanych zegarków Galaxy Watch 4.

Samsung kopiuje Apple

Apple Watche właściwie definiują rynek smartwatchy, bo co drugi inteligentny zegarek dostarczany do sklepów jest produkcji firmy z logo nadgryzionego jabłka. Samsung nie chce jednak zbytnio pozostawać w tyle, dlatego Koreańczycy podjęli śmiałą decyzję o współpracy z Google i zaprezentowaniu nowego systemu operacyjnego dla własnych smartwatchy, bazującego na Wear OS.

Samsung Galaxy Watch 4

Wear OS ma pewne plusy, z których teraz korzysta Samsung. Otóż od 2019 roku posiadacze nowych zegarków Apple używają funkcji „naciśnij i mów”, dzięki której mogą szybko połączyć się głosowo z innym użytkownikiem Apple Watcha. Domyślnie takiej opcji w systemie Wear OS nie ma, ale Samsung postanowił zadbać o to, by nowe Galaxy Watch 4 nie zostały pod tym względem w tyle.

W sklepie Google Play pojawiła się aplikacja WalkieTalkie, która po sparowaniu smartwatcha z innym zegarkiem Samsunga, umożliwia prowadzenie rozmów z jego właścicielem. Wydaje się, że funkcja doskonale działa bez połączenia ze smartfonem, ale Samsung zaleca skorzystanie z nowej opcji razem z telefonem – przynajmniej za pierwszym razem.

Nie wszyscy skorzystają z WalkieTalkie

Wydawałoby się, że aplikacja dla smartwatchy umieszczona w sklepie Google Play powinna być dostępna dla wszystkich użytkowników Wear OS, ale tak nie jest. Zainstalować ją mogą wyłącznie posiadacze Galaxy Watch 4 i Galaxy Watch 4 Classic. Toruje to drogę do dalszej fragmentacji Wear OS – jeśli Samsung wciąż będzie udostępniał aplikacje wyłącznie dla własnych zegarków.

Oczywiście ograniczenia dostępności w tym wypadku wynikają także z tego, że nie wszystkie smartwatche mają wbudowane mikrofony i głośniki, a Samsung ma prawo ograniczać dostępność swojej aplikacji, póki nie łamie to zasad sklepu Google. Jednak wyłączności YouTube Music na Galaxy Watch 4 w ten sposób wytłumaczyć się już nie da.

Aplikacja WalkieTalkie nie jest jeszcze widoczna w sklepie Google Play dostępnym przez zegarki Samsunga we wszystkich regionach. Zapewne na globalną dostępność trzeba będzie jeszcze poczekać.