samsung galaxy z fold 3 flip 3 premiera
Samsung Galaxy Z Fold 3 i Samsung Galaxy Z Flip 3 (źródło: Samsung)

Smartfon składany czy rozwijany? Samsung nie mógł się zdecydować i opatentował dwa w jednym

Premiera najnowszych urządzeń z serii Samsung Galaxy Z nie bez powodu odbiła się szerokim echem. Trudno się temu dziwić – to właśnie dzięki staraniom południowokoreańskiego producenta w tej dziedzinie składane (niezależnie w którą stronę) smartfony mają szansę stać się nową codziennością znacznie szybciej, niż pierwotnie zakładano. Producent nie spoczywa jednak na laurach, gdyż jak wynika z najnowszych doniesień, prace nad kolejnymi przykuwającymi oczy urządzeniami trwają w najlepsze.

Samsung Galaxy Z Fold & Roll – gdy nie możesz się zdecydować

Rozwijane smartfony nie osiągnęły tak spektakularnego sukcesu jak ich składani pobratymcy, pomimo zainteresowania znaczących graczy. Nie oznacza to bynajmniej, że sam pomysł nie jest warty pochylenia się nad nim.

Wspomniany na samym początku Samsung również rozważał wejście w ten segment, jednak jak doskonale wiadomo, ostatecznie do tego nie doszło. Tym bardziej cieszy fakt, że Koreańczycy postanowili wrócić do idei rozwijanych smartfonów w swoim najnowszym patencie.

składany zwijany smartfon samsung galaxy z fold & roll foldable rollable smartphone patent
źródło: Let’s Go Digital

Samsung Galaxy Z Fold & Roll (jak okrzyknięty został przez branżowe media) to projekt, który jednocześnie łączy w sobie elementy składane, jak i zwijane. Na szkicach patentowych zauważyć można zastosowanie charakterystycznego zawiasu. Z kolei potrójny moduł aparatu został niemal żywcem wyjęty z Galaxy Z Fold 3. Smartfon posiada także podobny, wewnętrznie składany ekran. W oczy niemal od razu rzuca się brak zewnętrznego wyświetlacza.

Samsung zdecydował się bowiem wyposażyć swój składano-rozwijany wynalazek w mechanizm umożliwiający „rozszerzenie” ekranu. W zależności od preferowanego wariantu urządzenia, w każdej chwili z lewej lub prawej strony wysunąć można wąski pionowy wyświetlacz, który ułatwić ma robienie zdjęć typu selfie przy pomocy znajdującej się na tylnym panelu matrycy głównej. Aparat przedni najprawdopodobniej znalazłby się pod powierzchnią ekranu.

składany zwijany smartfon samsung galaxy z fold & roll foldable rollable smartphone patent
źródło: Let’s Go Digital

Omawiany patent swoją zasadą działania bardzo przypomina zaprezentowany w kwietniu bieżącego roku koncepcyjny smartfon TCL Fold’n Roll, z tą różnicą, że urządzenie Samsunga można „rozwinąć” także wtedy, kiedy jest ono złożone.