Huawei EMUI 12 logo
EMUI 12 (źródło: Huawei)

Premiera EMUI 12 pokazuje, jakie Huawei ma teraz podejście do Androida

Producenci organizują wielkie konferencje, w trakcie których oficjalnie prezentują nowe wydanie swojego systemu operacyjnego lub interfejsu na Androida. Huawei również, jednak teraz – jakby mimochodem – wrzucił na swoją stronę informacje o EMUI 12. To dobitnie pokazuje obecny stosunek firmy do oprogramowania Google.

Huawei + Android ≠ WNM

Huawei wielokrotnie podkreślał, że przez lata ogromnie się przyczynił do rozwoju Androida. Jednocześnie EMUI nieustannie go wyprzedzało pod względem funkcjonalności, bowiem użytkownicy urządzeń chińskiej marki mogli dużo wcześniej korzystać z funkcji, które z dużym opóźnieniem pojawiły się (lub nie) w „czystym” Androidzie.

Aktualnie sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej. Huawei przez amerykańskie sankcje został całkowicie odcięty od nowych wydań Androida (ostatnim, z jakiego może korzystać, jest Android 10), dlatego zdecydował się wdrożyć własny system HarmonyOS. Co prawda wciąż nie ma mowy o całkowitym porzuceniu oprogramowania Google na rzecz własnej platformy, lecz premiera EMUI 12 pokazuje, że Android zszedł na drugie miejsce.

EMUI 12 oficjalnie. Co nowego?

Huawei po prostu odpalił stronę internetową, poświęconą nowemu wydaniu EMUI. Dowiadujemy się z niej, że nowy interfejs został zaprojektowany tak, aby nie drażnił zmysłów użytkownika. Jest więc minimalistyczny i realistyczny z precyzyjnie wyważonymi gradientami, które zapewniają wrażenie głębi, a czarne, białe i niebieskie akcenty gwarantują czysty wygląd.

Huawei usprawnił także animacje interfejsu, aby każda interakcja z nim wyglądała płynnie i realistycznie. Producent podaje, że „wykorzystał realistyczny projekt nawigacji i ruchu magnesów, który naśladuje ruch ciał niebieskich we wszechświecie”.

Huawei EMUI 12
Nowy interfejs w EMUI 12 (źródło: Huawei)

Nowością w EMUI 12 jest również funkcja personalizacji wielkości i stopnia pogrubienia czcionki systemowej, a także całkowicie odświeżony panel ustawień, wysuwany pociągnięciem palca od górnej krawędzi ekranu – jest on podobny do tego w HarmonyOS 2.0.

Jedną z jego składowych jest sekcja „Device+”, która pozwala szybko połączyć się ze sparowanymi wcześniej urządzeniami marki Huawei. Dzięki temu użytkownik będzie natychmiast mógł korzystać na przykład z funkcji wyświetlania interfejsu smartfona na ekranie tabletu czy przerzucać pliki jednym ruchem palca pomiędzy nimi.

Huawei EMUI 12
Centrum sterowania w EMUI 12 (źródło: Huawei)

Ponadto Huawei deklaruje, że EMUI 12 zapewni użytkownikowi jeszcze większe bezpieczeństwo. Niestety, producent nie podał listy urządzeń, które otrzymają aktualizację do nowego wydania autorskiego interfejsu ani żadnego harmonogramu.

Nie sposób jednak nie zauważyć, że EMUI 12 dostarczy posiadaczom urządzeń z Androidem funkcje znane z HarmonyOS (aczkolwiek nowości mimo wszystko jest wyjątkowo mało, jak na nowe wydanie). Na razie bowiem nie zapowiada się, aby Huawei rozpoczął globalny proces udostępniania aktualizacji do HarmonyOS.