Mapy Google nawigacja
(fot. Tabletowo.pl)

Mapy Google informują o opóźnieniach komunikacji miejskiej w Polsce

Aplikacja Mapy Google może okazać się świetnym wyborem, gdy poruszamy się nie tylko samochodem, ale również komunikacją miejską. Tym bardziej, że teraz poznamy jeszcze informacje o ewentualnych opóźnieniach na Śląsku.

Przydatna zmiana dla osób poruszających się transportem zbiorowym

Od dłuższego czasu Mapy Google pozwalają poznać rozkład komunikacji miejskiej. Mamy informacje numerach autobusów czy tramwajów, a także godzinę przyjazdu i odjazdu. To naprawdę wygodne rozwiązanie i to nie tylko, gdy jesteśmy w nowym mieście i niezbyt dobrze orientujemy się w funkcjonowaniu lokalnej komunikacji miejskiej.

Jakiś czas temu do dostępnych funkcji dołączyły wskazania rzeczywistych odjazdów autobusów, tramwajów i trolejbusów. Dzięki temu, obok godziny odjazdu zgodnej z rozkładem, możemy zobaczyć dodatkową informację o ewentualnych opóźnieniach. Rozwiązanie było już dostępne m.in. w Warszawie, a teraz skorzystamy z niego również na Śląsku.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia uruchamia nową funkcjonalność, która pozwoli pasażerom skuteczniej zaplanować swoje codzienne podróże, a osobom odwiedzającym GZM ułatwi odnalezienie najlepszego połączenia. Rzeczywisty czas odjazdu dla ok. 450 linii Zarządu Transportu Metropolitalnego jest dostępny na mapie Google. Kamila Rożnowska, rzeczniczka Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropoli

Jak to działa?

Kamila Rożnowska, rzecznika GZM, poinformowała, że w celu uzyskania danych o ewentualnych problemach w dotarciu do punktu zgodnie z rozkładem, wykorzystywane są nadajniki GPS. Montowane są one w pojazdach i wysyłają dane o aktualnej lokalizacji co kilkanaście sekund. Następnie zebrane informacje są udostępniane jako otwarty format, co umożliwia ich wykorzystanie przez zewnętrzne aplikacje.

Mapy Google
(fot. Tabletowo.pl)

Należy zaznaczyć, że Mapy Google już pokazują opóźnienia komunikacji miejskiej w wybranych miastach województwa śląskiego – np. w Katowicach. Najpewniej z czasem funkcja będzie rozszerzana o kolejne województwa i miasta, a przynajmniej mamy taką nadzieję.

Dowiedzieliśmy się również, że GZM planuje zintegrować więcej danych transportowych z usługą i aplikacją Mapy Google. Pojawić mają się uporządkowane informacje związane z przystankami, a także renumeracja stanowisk. Ponadto, poprawione zostaną linki do rozkładów jazdy i innych ważnych danych.

Warto dodać, że niebawem Mapy Google zapewnią jeszcze więcej przydatnych informacji, z których zadowoleni będą kierowcy. W planach jest wprowadzenie komunikatów o wysokości opłat za przejazdy płatnymi drogami, a także rozbudowanie danych o cenach na stacjach paliw.