(fot. Tabletowo.pl)

I to będzie przydatna rzecz! Mapy Google pokażą, ile zapłacimy za przejazd płatnymi drogami

Wkrótce Mapy Google nie tylko wyznaczą trasę do punktu docelowego, ale również podadzą ewentualne ceny za przejazd płatnymi odcinkami dróg. Pozwoli to lepiej zaplanować podróż, a także wydatki związane z wyjazdem.

Reklama

Korzystanie z płatnych dróg będzie łatwiejsze

Mapy Google, podobnie jak wiele innych nawigacji, mają opcję unikania płatnych dróg. Wówczas nawigacja dobiera trasę w taki sposób, aby do celu dojechać bez dodatkowych wydatków, nawet kosztem czasu czy długości podróży.

Wspomniana przed chwilą funkcja jest naprawdę przydatna, aczkolwiek nie zawsze skorzystanie z niej musi wiązać się z odczuwalnie niższymi kosztami podróżowania. W końcu wybranie dłuższej drogi najpewniej będzie wiązać się ze spaleniem dodatkowych litrów benzyny, a niewykluczone, że później na stacji zapłacimy porównywalną kwotę do tej, gdybyśmy pojechali krótszym, ale płatnym odcinkiem.

wazę płatne drogi mapy Google
Mapy Google otrzymają kolejną funkcję zananą z Waze (fot. Tabletowo.pl)

Niebawem Mapy Google pomogą w podjęciu decyzji – dłuższa i darmowa droga czy krótsza i płatna. Jak informuje serwis Android Police, kolejną ważną funkcją, która zostanie wdrożona do aplikacji, będzie wyświetlanie wysokości opłat za przejazdy płatnymi drogami, mostami i innymi podobnymi punktami.

Koszta mają być wyświetlane podczas podglądu trasy, wraz z takimi danymi jak długość czy czas podróży. Dzięki temu, jeszcze przed uruchomieniem prowadzenia do celu, będziemy wiedzieli, czy faktycznie bardziej opłaca się wybór darmowej i dłuższej drogi.

Niestety, nie wiemy kiedy rozwiązanie zostanie udostępnione w Polsce. Możliwe, że musimy jeszcze trochę poczekać, aby z poziomu aplikacji dowiedzieć się, jak drogie potrafią być przejazdy niektórymi autostradami.

Warto dodać, że podobna funkcja jest już dostępna w Waze i działa w Polsce. Przed uruchomieniem nawigacji możemy bowiem zobaczyć dodatkowe informacje o ewentualnych opłatach.

Ceny na stacjach paliw

Mapy Google od kilku miesięcy pokazują ceny benzyny i oleju napędowego na wybranych stacjach paliw. W połączeniu z informacjami o płatnych drogach, otrzymalibyśmy zestaw danych, które faktycznie powinny pozwolić na lepsze rozplanowanie wydatków podczas podróży.

Niestety, ale informacje o cenach na stacjach wciąż są mocno ograniczone i dostępne tylko w przypadku kilku punktów w Polsce. Mamy nadzieję, że niebawem się to zmieni.