apple airpods pro
(fot. Apple)

Po co nam smartwatche i inne smartbandy? Apple chce mierzyć oddech za pomocą… AirPodsów

W obecnych czasach wiele osób w trosce o zdrowie swoje i swoich bliskich decyduje się na zakup smartwatcha lub smartbanda, które wyposażane są w coraz większą liczbę czujników. Warto mieć jednak na uwadze, że na dzień dzisiejszy ten niewielki, owinięty wokół nadgarstka kawałek elektroniki nie jest w stanie zastąpić profesjonalnej aparatury medycznej, chociaż prognozy na najbliższą przyszłość wydają się być co najmniej obiecujące. Jakie inne, niedużych rozmiarów urządzenie, często spotykane wśród ludzi, ma bezpośrednią styczność z ciałem? Słuchawki! Tak właśnie musiał wyglądać proces myślowy pracowników Apple, którzy postanowili sprawdzić, czy AirPodsy można wykorzystać do pomiaru częstotliwości oddychania.

Reklama

AirPodsy z funkcjami zdrowotnymi? To się może udać!

Nie pierwszy raz mówi sie o tym, jakoby firma z Cupertino chciała wpakować do swoich słuchawek funkcje, które powszechnie kojarzone są raczej z inteligentnymi zegarkami oraz opaskami. Wspomniana już wcześniej częstotliwość oddychania, czyli liczba oddechów wykonywanych w czasie jednej minuty, jest bardzo ważnym wskaźnikiem diagnostycznym, a jeśli wierzyć wynikom badań, przeprowadzonym przez specjalistów w dziedzinie uczenia maszynowego, słuchawki za pomocą wbudowanych mikrofonów są w stanie rejestrować odgłosy wdechów i wydechów w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego.

iPhone X AirPods
źródło: Pexels
[…] Dane zebrano od 21 osób przy użyciu słuchawek z mikrofonem przed, w trakcie i po intensywnym wysiłku fizycznym. RR (częstotliwość oddychania) była ręcznie zapisywana przez zliczenie słyszalnych wdechów i wydechów. […] Wielopoziomowa, splotowa sieć neuronowa została wykorzystana do uzyskania klarowności sygnału, a zaobserwowane wyniki pokazują, że RR można oszacować przy współczynniku korelacji zgodności wynoszącym 0,76 i średnim błędem kwadratowym wynoszącym 0,2, co pokazuje, że może być ona zapowiedzią biernego szacowania RR. […]

Mówi się, że podobną funkcją będzie mógł w niedalekiej przyszłości pochwalić się również Apple Watch, wraz z wydaniem nowej wersji systemu operacyjnego – watchOS 8. W świetle ostatnich doniesień o spodziewanej premierze AirPodsów 3. generacji, wieść o trwających eksperymentach wydaje się być nieprzypadkowa.

Niezależnie jednak od tego, czy Apple rzeczywiście zamierza pochwalić się nowymi bezprzewodowymi słuchawkami w nadchodzących miesiącach, przekonanie się na własnej skórze o korzyściach płynących z połączonych możliwości obydwu urządzeń w dziedzinie zdrowia byłoby bez dwóch zdań ciekawym doświadczeniem.