whatsapp
(fot. pixabay.com)

Przesiadasz się z iOS na Androida? WhatsApp wreszcie pozwoli na przeniesienie historii rozmów

Użytkownicy WhatsAppa, podczas zmiany platformy z Androida na iOS lub odwrotnie, musieli pogodzić się z utratą wielu cennych danych. Na szczęście, niebawem ten problem nie będzie występował.

Reklama

Przesiadka nie zawsze jest łatwa

W dobie chmury, a także zacierania się różnic między Androidem i iOS, można odnieść wrażenie, że zmiana platformy nie jest już zbyt skomplikowana. Owszem, musimy zmienić kilka przyzwyczajeń, ale raczej nie ma mowy o nauce obsługi systemu od nowa. Gdy rozchodzi się o aplikacje, większość danych trzymanych jest na serwerach producentach i pobierane są one automatycznie od razu po zalogowaniu.

Niestety, w przypadku jednego z najpopularniejszych komunikatorów, z którego codziennie korzystają miliony użytkowników, sytuacja nie wyglądała aż tak dobrze. Wynika to ze specyfiki WhatsAppa, który nie trzyma historii rozmów w chmurze. Jest opcja wykonania kopii zapasowej w Dysku Google lub iCloud, ale pierwszą przywrócimy tylko na Androidzie, a drugą tylko na iOS.

W związku z tym, że WhatsApp przechowuje historię lokalnie na urządzeniu, a także stosuje szyfrowanie end-to-end, zwykłe skopiowanie historii przeprowadzonych konwersacji z iPhone’a na Androida (lub odwrotnie) nie jest możliwe.

WhatsApp
(fot. Engadget)

Jak podkreślają sami twórcy, przeniesienie wymaga dodatkowej pracy po stronie aplikacji, systemów operacyjnych, a także producentów smartfonów. To właśnie dlatego tak długo musieliśmy czekać na funkcję kopiowania danych między platformami.

Nadchodzi wyczekiwana funkcja

WhatsApp oficjalnie zapowiedział, że już niebawem wprowadzi możliwość przenoszenia historii rozmów pomiędzy Androidem a iOS. Użytkownik będzie mógł wykonać transfer wysłanych i odebranych wiadomości, a także udostępnionych zdjęć czy notatek głosowych.

Co ciekawe, twórcy komunikatora wykorzystali wydarzenie Galaxy Unpacked do ogłoszenia wyczekiwanej funkcji. Możliwe, że w ten sposób Samsung chce dać wyraźny sygnał właścicielom iPhone’ów, że przesiadka będzie jeszcze łatwiejsza. Tym bardziej, że właśnie otrzymali oni interesującą propozycję – dwa składane smartfony, czyli Galaxy Z Flip 3 i Galaxy Z Fold 3.

Dowiedzieliśmy się, że WhatsApp rozpocznie wdrażanie funkcji w najbliższych tygodniach. Początkowo trafi ona do użytkowników smartfonów Samsunga z zainstalowanym Androidem 10 lub nowszym. Docelowo ma pojawić się również na innych urządzeniach z Androidem, a także na iPhone’ach.