(fot. Tabletowo.pl)

Microsoft Edge wkrótce z wygodnym zarządzaniem kartami. Funkcję można już testować

Do kanału beta właśnie trafiła nowa wersja przeglądarki Microsoft Edge. Wprowadza ona całkiem pokaźny zestaw nowości, a jedna z funkcji powinna spodobać się osobom, które korzystają z wielu otwartych kart.

Reklama

Grupowanie kart w Microsoft Edge

Funkcja grupowania kart nie jest nowością w przeglądarkach internetowych. Mogą z niej korzystać już użytkownicy Google Chrome’a. Z kolei osoby, które używają Vivaldi, otrzymują naprawdę rozbudowane możliwości zarządzania otwartymi stronami internetowymi.

Nowa przeglądarka Microsoftu, oparta na Chromium, cały czas goni konkurencję i stara się nawiązać wyrównaną walkę z najlepszymi aplikacjami na rynku. Do przydatnych funkcji niebawem dołączy wspomniane przed chwilą grupowanie kart.

Nowość jest już dostępna dla testerów, korzystających z kanału beta. Grupowanie kart wprowadzono wraz z wersją Microsoft Edge 93.0.961.11. Użytkownik może połączyć dowolne strony w jedną grupę, aby przykładowo w jednym miejscu mieć karty związane z pracą, a w drugiej z rozrywką. Odczuwalnie zwiększa to komfort korzystania z przeglądarki, gdy mamy zwyczaj otwierania kilkunastu lub kilkudziesięciu kart.

Microsoft Edge grupowanie kart
(fot. Tabletowo.pl)

Warto dodać, że niebawem powinna pojawić się też opcja automatycznego grupowania kart według tej samej domeny. Obecnie jest ona na wczesnym etapie rozwoju i wymaga aktywacji odpowiedniej flagi, ale wkrótce ma to się zmienić.

Pozostałe nowości w nowej wersji beta Microsoft Edge 93

Jak już wcześniej wspomniałem, Microsoft Edge 93 beta to całkiem pokaźny zestaw nowości do testowania. Kolejna funkcja pozwala ukryć pasek tytułu podczas korzystania z widoku pionowych kart, aby zyskać więcej przestrzeni i bardziej przejrzysty interfejs.

Tryb Picture in Picture (PiP) w obsługiwanych wideo jest teraz łatwiej dostępny. Po najechaniu kursorem na wideo pojawia się pasek narzędzi, który umożliwia szybkie wyświetlanie materiału w oknie PiP. Co ciekawe, funkcja jest obecnie dostępna tylko dla użytkowników macOS, podczas gdy w przypadku Windowsa podobne rozwiązanie jest jeszcze na etapie wstępnych prac.

Nowa wersja Microsoft Edge to również wsparcie dla zachowania „nomerge” w trybie zgodności IE. Oznacza to, że nowe okno przeglądarki, które zostanie uruchomione z aplikacji w trybie IE, będzie traktowane jako osobna sesja, podobnie jak w przypadku „nomerge” w IE11. Ponadto w wydaniu 93 zrezygnowano ze wsparcia dla 3DES w TLS.

Aktualizacja Microsoft Edge powinna być już dostępna dla wszystkich zainteresowanych, którzy korzystają z kanału testowego beta.