procesor Intel logo
źródło: Intel

Poznaliśmy, jak wydajne są nadchodzące mobilne procesory Intela 12. generacji

Jesteśmy coraz bliżej premiery procesorów Intela 12. generacji. Wraz z desktopowymi układami, Niebiescy zaprezentują hybrydowe, mobilne procesory, które będą trafiać przez następny rok do laptopów gamingowych czy ultrabooków. Do internetu trafiły testy mobilnych procesorów Intel Alder Lake-P.

Dwa procesory, wysoka wydajność

Jak już wiemy, procesory z rodziny Intel Alder Lake mają być oparte o hybrydową budowę big.LITTLE. Oznacza to, że układ będzie wyposażony w wysokowydajne „duże” rdzenie oraz „małe” energooszczędne. Taki typ budowy jest nam dobrze znany między innymi z procesorów mobilnych produkcji Qualcomma, MediaTeka czy Apple, które są wykonywane w architekturze ARM.

W internecie pojawiły się zrzuty ekranu benchmarku dwóch procesorów – prawdopodobnie topowego z 14 rdzeniami fizycznymi oraz średniopółkowego z 8 rdzeniami. Pierwszy, jak dobrze widać, został zamontowany na płycie głównej oznakowanej HP 896D, z czego wynika, że najprawdopodobniej mamy do czynienia z gotowym laptopem produkcji HP, wyposażonym w jeszcze niewydany procesor Intela.

Mocniejszy procesor z 6 wysokowydajnymi rdzeniami Golden Cove oraz 8 energooszczędnymi rdzeniami Gracemont (łącznie 14 rdzeni, 20 wątków) wykazał zegar minimalny 0,94 GHz, a maksymalnie rozpędził się do zegara 4253 MHz. Nieoznakowany procesor Intel Alder Lake-P wykorzystujący gniazdo BGA 1744 zapewnia 24 MB pamięci cache L3 oraz 4 MB pamięci cache L2. Platforma jest wspierana 16 GB pamięci operacyjnej nowej generacji DDR5 o taktowaniu 4800 MHz.

Mimo nie najwyższego maksymalnego zegara, mobilny procesor Intel Alder Lake-P w teście Geekbench (5.4.1) uzyskał 1298 punktów pojedynczego rdzenia, praktycznie doganiając desktopowy, wysokopółkowy układ AMD Ryzen 9 3950X oraz 9040 punktów w teście wielordzeniowym, gdzie już przegrywa z topowym procesorem Zen 2 Ryzen 9 3950X.

Drugim procesorem z wycieku jest układ z 8 rdzeniami i 12 wątkami (4 rdzenie wydajnościowe Golden Cove, 4 energooszczędne Gracemont). Układ CPU podobnie jak wydajniejszy, wcześniej omawiany, model wykazywał minimalny zegar 1,0 GHz, maksymalny nie jest nam bliżej znany. Średniopółkowy procesor Intel Alder Lake-P został przetestowany na płycie głównej HP89C0 z 8 GB pamięci operacyjnej DDR5 o częstotliwości 4800 MHz. Układ w teście jednego rdzenia Geekbench 5.4.1 uzyskał 1258 punktów a w konfiguracji wielu rdzeni 6831 punktów.