AMD utrze nosa Intelowi? Chyba nie bardzo! Mamy informacje na temat nadchodzącej platformy AM5

Gniazdo AMD AM4 to podstawka dla procesorów, zaprezentowana już cztery lata temu. Przez ten czas dzielnie służyła trzem generacjom układów AMD. Nowe gniazdo AM5 zostanie zupełnie przeprojektowane pod względem budowy, jednocześnie oferując najnowsze standardy.

Podstawka AMD AM5 będzie przypominać gniazdo LGA 1200 od Intela

Użytkownik Twittera pod pseudonimem ExecutableFix twierdzi, że podstawka AMD AM5 będzie wykorzystywała 1718 pinów w formacie LGA – znanym między innymi z procesorów Intela.

Obecnie podstawka AMD AM4 wykorzystuje format PGA, czyli system pinów zamontowanych bezpośrednio w procesor. Takowe rozwiązanie powinno diametralnie wpłynąć na sam proces czy bezpieczeństwo mocowania.

Układ LGA Intela oferuje bardziej trwały montaż, bowiem jednostka centralna przytrzymywana jest dodatkowo przez klapkę. W internecie często spotkałem się z zdjęciami, gdzie przy wyciąganiu chłodzenia, procesor odchodził razem z nim, przyklejając się do coolera. Na razie pozostajemy bez informacji, jak będzie wyglądał montaż samego procesora. Możemy jednak spekulować, że będzie odbywać się to podobnie jak w przypadku podstawki TR4 dla układów z serii Threadripper, gdzie jednostka jest dosłownie wsuwana w mocowanie.

Threadrippery to obok Ryzenów drugie najchętniej kupowane procesory ze stajni „Czerwonych”, wykorzystujące socket w formacie LGA. Jestem więc w stanie zaufać AMD, że aspekt mocowania zostanie rozwiązany optymalnie. Wymiary gniazda mają pozostać niezmienione (względem AM4) i wynosić 40 x 40 mm. Naturalnie AM5 ma wspierać testowane już pamięci DDR5 z kontrolerem obsługującym format dual-channel. Jest także mowa o obsłudze chipsetów z serii 600. Jeśli tylko producent nie pokusi się o zmianę nazewnictwa, to będą to X670, B650 oraz A620.

procesor AMD Ryzen 5000 processor
AMD Ryzen 5000 (źródło: AMD)

Brak wsparcia PCIe 5.0 dla socketu AM5 to szansa Intela na odzyskanie klientów?

ExecutableFix zamieścił także drugi post, mówiący o potwierdzonym braku implementacji magistrali PCI-Express 5.0, Ma być ona zarezerwowana dla serwerowych układów centralnych AMD EPYC z nazwą roboczą Genoa.

Mówi się, że platforma AMD AM5 wraz z architekturą Zen4 zostanie zaprezentowana pod koniec roku 2022. Może być to szansa konkurencji w postaci Intela, który planuje wydać dwunastą generacją swoich procesorów Alder Lake-S pod koniec 2021 lub na początku 2022 roku. „Niebiescy” jako pierwsi konsumencko zaoferują obsługę pamięci DDR5 jak i magistrali PCIe 5.0, a także nowy socket LGA 1700, niekompatybilny z procesorami 11. generacji. Musimy jeszcze poczekać na oficjalne informacje, na podstawie których będzie można pokusić się o stwierdzenie, czy Intel nowymi układami w jakikolwiek sposób zagrozi procesorom Ryzen 7000.