Ważne

Kolejne sieci ze zgodą na dodatkowe opłaty za roaming. Orange też chce składać wniosek do UKE

Niczym nieograniczona swoboda korzystania z darmowego roamingu nie trwała zbyt długo – od jej wprowadzenia minęły nieco ponad cztery miesiące, w tym czasie mieliśmy gorący z tego punktu widzenia okres wakacyjny, a zaraz po nim pierwsze wnioski operatorów o możliwość naliczenia dodatkowych opłat dla tych, którzy Roam Like At Home nadużywają. Po Plusie i działającym na jego nadajnikach Premium Mobile, zgodę otrzymały Virgin Mobile i nc+, a wiele wskazuje na to, że do “gry” dołączą pomarańczowi.

Informacja o zgodzie, jaką uzyskali dwaj operatorzy wywołała w sieci sporo zamieszania – prawdopodobnie z tego powodu Plus zaraz po jej wydaniu zapewnił, że póki co nic w kwestii roamingu się nie zmienia i wciąż pozostaje on darmowy. Sieć rozpoczęła już jednak wysyłanie SMS-ów do swoich klientów, w których informuje o tym, że jeżeli nie zmienią oni sposobu korzystania z usług roamingowych, muszą liczyć się z możliwością naliczenia dodatkowych opłat. Warto jednak odnotować, że tyczy się to jedynie tych, którzy zwyczajnie nadużywają Roam Like At Home.

Plus i Premium Mobile nie byli jednak jedynymi operatorami, którzy złożyli do Urzędu Komunikacji Elektronicznej stosowny wniosek. Jeżeli chodzi o większych graczy, to na taki krok zdecydował się również P4, operator sieci Play. Z kolei jeżeli rozpatrujemy również mniejsze sieci, to należy rozważać między innymi o Mobile Viking, Virgin Mobile czy nc+. Teraz wnioski tych dwóch ostatnich zostały rozpatrzone pozytywnie.

Żadna z sieci nie zadeklarowała jak na razie tego, czy w najbliższym czasie ma zamiar wykorzystać idące z tym możliwości i doliczać swoim klientom do rachunku koszty korzystania z roamingu. Jak zapewnia rzecznik UKE Marcin Stysiak, działania operatorów będą kontrolowane przez urząd, jeżeli tak się stanie.  Ma to na celu zagwarantowanie, że marża nałożona przez sieć nie jest za duża i niewspółmierna z ponoszonymi przez nią kosztami. Jakby nie było, klienci zadowoleni z tego faktu na pewno nie będą – postów podobnych do tego poniżej, na fanpage’u Plusa nie brakuje. Pamiętajmy jednak o FPU, czyli Fair Use Policy – zapisie, który uprawnia operatorów do takiego działania i był ogłoszony publicznie już na samym początku.

Wczoraj otrzymałem od was takiego oto smsa, który bardzo niemiło mnie zaskoczył. Mój przeciętny rachunek który płacę…

Opublikowany przez Błażej Boguszewski na 28 października 2017

Wśród tych, którzy poprosili UKE o możliwość wprowadzenia opłat próżno było szukać pozostałych dwóch sieci należących do tzw. “wielkiej czwórki” – Orange i T-Mobile. Wydawało się, że jako operatorzy międzynarodowi nie odczuwają oni tak mocno wprowadzenia darmowego roamingu. Okazuje się jednak, że ta pomarańczowa również ma w planach złożenie stosownego wniosku do UKE.

Podczas ostatniej konferencji prasowej, na której prezentowane były wyniki finansowe za ostatni kwartał, prezes zarządu Orange Polska – Jean-François Fallacher – przyznał, że słabsze rezultaty spowodowane są właśnie wprowadzeniem darmowego roamingu. Przedstawiciel sieci zapewnił jednak od razu, że ewentualne wprowadzenie opłat nie będzie dotyczyło wszystkich klientów a jedynie tych, którzy RLAH nadużywają. Ma chodzić między innymi o osoby, które mieszkają w strefach przygranicznych i większość czasu spędzają w pracy poza granicami Polski.

Czy tego typu ruchy mogą oznaczać kres darmowego roamingu? Miejmy nadzieję, że nie. Eksperci już w czerwcu zgłaszali swoje obawy co do tego projektu, całe szczęście, że jak na razie operatorzy jeżeli nawet chcą ograniczać swoje straty, kierują się w stronę tych klientów, którzy z roamingu korzystają, a nie masowo zwiększają kwoty, jakie wszyscy musimy ponosić za połączenia w kraju.

Źródło: Wirtualne Media (1), Wirtualne Media (2)

Komentarze

 • 2451

  Co znaczy “nadużywają”? To jesteśmy w jednej unii i mamy swobodny przepływ towarów i usług czy nie? Ktoś bardzo mocno chce rozwalić UE od środka.

 • Luksik

  I słusznie.

 • rrr

  A ja właśnie popieram wprowadzenie dodatkowych opłat w roamingu. Oczywiste jest, że ktoś będzie musiał pokryć straty operatorów – to będziemy my wszyscy, również osoby sporadycznie korzystające z roamingu, a takich jest zdecydowana większość. Ktoś jeździ w celach służbowych czy zarobkowych za granicę to pieniądze ma i niech płaci, a osoby które wyjadą raz w roku na wakacje nie odczują różnicy jak zapłacą kilka złotych więcej. Kasa operatorom musi się zgadzać, ja osobiście wolę aby straty na roamingu nie miały wpływu na ceny usług krajowych.

  • anemusek

   Ja tam w sumie jestem za wprowadzenie dodatkowych opłat za bycie Polakiem. Do rachunków powinno być doliczane za to 100000000000000 zł miesięcznie.

   • Jakub Wasilewski

    Ale za to płaci każdy. Podatki, VAT itd. Opłaty za bycie obywatelem i życie w Polsce.

  • bob

   Ok. To żeby było sprawiedliwie, to powinno się również wprowadzić opłaty za drogi dla wszystkich. Bo dlaczego ja mam płacić za budowę dróg a inny użytkownik nie?

   A jeśli operatorzy chcą nalicza za roaming tylko dlatego że więcej się korzysta z telefonu poza granicami kraju niż w nim, to wystarczy podnieść ilość rozmów w kraju.
   Np zadzwonić z wieczora do żony która leży obok i pójść spać. Niech tel nabija licznik

 • Paweł

  Ja chyba dziwny jestem bo kiedy jestem za granicą to nawet teraz staram się nie przeginać niczego i wyłączam Internet, włączam tylko na chwilę przy nawigacji lub przy szybkim wyszukiwaniu, oraz rozmawiam raczej krótko mówiąc że jestem za granicą i nie bardzo mam czas. Operatorzy to też ludzie, może trzeba wrócić do jakichś ograniczeń jeśli ludzie nie dorośli do normalności. Przykre że wszyscy na tym stracą a najbardziej dziwią się ci którzy świadomie oszukiwali via stali mieszkańcy Holandii czy Niemiec korzystający z polskich kart SIM :(

  • de_ent

   Faktycznie jesteś dziwny mówiąc delikatnie bardzo

   • Paweł

    Ale wiesz… Po co mają mi się masowo ściągać aktualizacje aplikacji kiedy jestem za granicą lub po co mam gadać z ludźmi jak jadę za granicę posłuchać innych języków i zobaczyć coś czego nie ma w Polsce? I myślę że ma tak bardzo wielu ludzi ale są też tacy co ścigają się w wysłanych SMSach bo mają za darmo… :/

 • Jacek

  “Przez niecałe pięć dni w tygodniu znajduję się za granicą, a każdy weekend spędzam w Polsce” i się dziwisz buraku że każą dopłacać ? Skoro większość czasu dzwonisz za granicą to płać więcej buraku za naciąganie operatora , albo ku sobie kartę sieci zagranicznej to proporcje się zmienią . Mama chyba śnieg jadłą że powiła takiego bałwana . :)

  • Michal

   Burak to może ty jesteś ? Nie znasz tej osoby. Wszystko w porządku jeśli przez tydzień jest w tym samym kraju, a jeśli przemieszcza się po np. 6 to sześć kart? Jestem ciekaw czy inni europejscy operatorzy też tak robia…

   • leucomax

    A tak ciężko zrozumieć że zasada “darmowego” roamingu dotyczy wyjazdów w skrócie okazjonalnych. A facet pracuje zagranicą i jeszcze śmie mieć pretensje. Noż jasna cholera. Poczytajcie sobie dyrektywę wprowadzającą nowe zasady roamingu a później oskarżajcie operatorów.

    • Jędrzej Radomski

     No, a teraz pytanie. Jak Pan Błażej Boguszewski jest kierowcą tira i w ciągu tygodnia jest w 4 różnych krajach to w którym ma wykupić abo?

     • cruel

      Wykupuje wyższy abonament, który ma wliczone rozmowy za granicą. Proste.

      Sam miałem swego czasu ofertę od Orange, w której w abonamencie miałem bodajże ponad 2 godziny miesięcznie za granicą.

  • cofeinovy

   Sam jesteś burak i w dodatku prostak. Nie potrafisz zrozumieć prostego posta. Być może nie potrafisz czytać ze zrozumieniem czemu wcale się nie dziwię. 😁

 • Paweł Żebrowski

  To akurat ciekawe, bo Premium Mobile rozsyła informacje o obniżonych cenach dopłat.

 • Preza

  Można to rozwiązać prosto. Abonamenty z darmowym roamingiem oraz takie bez. Z odpowiednia różnicą w cenie. Firmy zapłacą dla swoich pracowników co sie poruszaja po ojropie, a normalny turysta te 16 groszy za minute, to z tylnej kieszeni moga wyjąć. Dupę trujecie wszyscy i płaczecie jakie to niesprawiedliwe i fatalne. Cholera. Kiedy kupowałem pierwszy telefon, to kosztował 100 milionów mi połączenia były liczone w dularach za przy i wychodzące.
  A potem połączenia w simplusie po 4,60 były z tego co pamietam za minutę i ludzie tez dzwonili.
  W dupach sie od dobrobytu poprzewracało ludziom.

  • Paweł

   Nie przesadzajmy. 60 minut 60 SMS i 100MB miesięcznie w roamingu które się kumulują i wszyscy będą zdrowsi, szczęśliwsi i zamożniejsi.

   • Preza

    Ja mam w Plusie 120 minut na połączenia zagraniczne/roaming i spokojnie mi to starczało, także nie wiem o co kruszyć kopię.
    Zreszta. Dajcie ludziom w Polsce zarobki niemieckie czy holenderskie, to bedzie mozna płacic ich stawki za abonament i temat sie skończy. Nawet Czesi czy Słowacy maja drozsze abonamenty, a u nas to do takiego poziomu zeszło, że mój 10 letni syn z kieszonkowego mógłby sobie sam płacić.

 • mostaller

  DLA MNIE TO BEZ PROBLEMU CZY BEDA TE OPLATY CZY NIE

 • Vegost

  Przecież to normalne, że cebulowi operatorzy nie chcą i nie będą dawać nic za darmo. Dużo ludzi wyjeżdża i korzysta z roamingu. To dla nich pieniądz, a wszyscy wiemy, że Polska to kraj miodem płynącym. Takim zachowaniem pokazujemy jak trzeba dymać i gnębić własnych obywateli i abonentów sieci. Jak Plus, który wysyła porno SMSy i żąda zapłaty. Tak Orange największy oszust w kraju, gdzie dostaje karę za karą od UKE. Takie firmy nie mają prawa reprezentować swoich abonentów i co najważniejsze – żądać wręcz dodatkowych opłat za “nadużywanie” czegoś, gdzie już w unii jest standardem. U nas standardem będzie +20 zł miesięcznie.

  • Paweł

   Plus zgodnie z prawem przypomina że roaming nie może być główną formą korzystania z numeru. Co mają zrobić innego? Zawsze robi się tak że jak ktoś nie przestrzega zasad to się go najpierw upomina, a później karze. Ja ich działanie popieram bo działają na interes również mój i twój.

 • Tomasz Saczek

  Niech wprowadzajo masedzer da im po kiedzeni

 • Grzegors Kowal

  Siano kazdy lubi a im wieksza firma tym wiecej.
  Przeciez obcokrajowcy z UE tez jezdza i dzwonia i jakos ich firmy nie placza o stratach.
  Mysle ze mozna by to bylo zalatwic na zasadzie nie naliczania zadnych oplat za nadajniki w ue. Wy uzywacie naszych a my waszych .
  Ale po co kazdemu malo siana.

 • Jan Karwinger

  Mam nadzieję że jakaś zagraniczna operator wymysli jak zastąpić oferty naszych operatorów. Skończy się monopol i drenowanie klientów a zadziała konkurencyjność i okaże się że tak naprawdę to można zarobić bez dodatkowych opłat. Płacę 20 funtów miesięcznie i mam wszystko bez jakichkolwiek limitów.

  • Michał P

   20 funtów czyli jakieś 94 zł.. u nas jest prawie 3x taniej. Widzisz różnicę ,?

   • Daniel Kozub

    3 razy taniej, gdy przełożysz to na nasze pieniądze. W praktyce różnica się zaciera.

   • Damian R

    20 funtów dla nich to jak dla nas 20 zł. Widzisz różnicę ?

 • DANIO B

  Przeciez to Tylko niektorzy, nieliczni! Dla “Januszy-cwaniakow” ktorzy nie mieszkaja w PL i na 4mc caly czas sa poza krajem. Tak wiec troszeczke sami oszukuja….naciagaja operatora rodzimego, daja zarobic zagranicznego. Zasada miala byc o roaming i swobode przemieszczania a nie ze wszyscy “doja” polskich op-ow czyli kase od nas. Typowe Polskie …zedrzec kase gdzie sie da. Roaming bedzie nolimit ale jedynie kombimatorzy beda doplacac. Sprawiedliwe i dobre.

 • Jarek G

  W czerwcu wyjechałem na 3 dni. Internet Plusa działał bez problemu. We wrześniu wyjechałem na 3 dni internet Plusa nie działał. Cały rok siedzę w Polsce. Dowiedziałem się że 15 września wyłączył wszystkim internet w roamingu dla usługi internet. Bez smaku bez ostrzeżenia. Jak kupowałem usługę dostałem od nich taki mały modem do samochodu. Wg nich samochód ma jeździć tylko w PL. Na wyjazd nawet weekendowy poza granice nie mogę sobie pozwolić. Postawili mnie w beznadziejnej sytuacji wyłączając internet bez uprzedzenia. Nigdy więcej tej firmy.

 • Wuuuuu

  W temacie roamingu, trochę OT, pisałem już na innym portalu ale może ktoś tu coś mi zaradzi.
  Czy ktoś wie lub może udało mu się wygrać z operatorem i anulować opłatę za roaming satelitarny? Problem polega na tym, że wchodząc na statyk gdn-karlskrone telefon połączył się z siecią satelitarną. Wszystko okey gdyby nie opłaty za 1mb rzędu 40zł. Wszystk, o okey gdyby nie fakt, że nie było żadnego powiadomienia via sms/email ze jestem połączony z roamingiem o podwyższonej opłacie. Zero info, większość ludzi raczej nie spodziewa się dostępu do gprs na środku bałtyku.

 • Trolluj T

  Szkoda tylko, że przedstawiciele biednych, pokrzywdzonych operatorów, przy podpisywaniu umowy słowem nawet nie wspomną, że darmowy roaming obwarowany jest dodatkowymi obostrzeniami i obowiązuje tylko w przypadku okazjonalnych wyjazdów za granicę.

 • Mario

  Zawsze te sieci mogą stracić klientów przez swoją pazernosc.
  Polecam Tmobile zero problemów.

 • ferko

  oby roaming zawsze już był darmowy. Teraz jestem w Aero 2 mam 30 gb za 30 zł i tyle, a często wyjeżdżam zagranicę.

  • Pasko

   Miałem u nich kiedyś BDI. Dobrze że przedłużyli o kolejne 3 lata bo na bank dla niektórych to jedyny dostęp do internetu.

 • Zdzich

  Polacy to złodzieje tylko w cztery litery walic

 • Zdzich

  Bo wszyscy tacy stratni,tylko fizol nie zarabia a operatorzy i tak ciągnie z ludzi kase.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona