Ważne

Zbiórka funduszy na projekt Librem 5 – smartfona z prawdziwym Linuxem – właśnie się zakończyła

Przebieg zbiórki funduszy na wyprodukowanie Librem 5, czyli smartfona z “prawdziwym Linuxem”, bacznie obserwowałem oraz na bieżąco Wam relacjonowałem. Wymagana kwota, tj. półtora miliona dolarów, została zebrana już na początku października. Proces gromadzenia pieniędzy oficjalnie się jednak zakończył dopiero niedawno i wiadomo, ile dolarów wpłacono łącznie na konto organizatorów.

Przypomnijmy – Librem 5 to projekt smarfona, pracującego na nowym – w świecie urządzeń mobilnych – systemie PureOS, który w rzeczywistości jest jedną z dystrybucji Linuxa. Ważnym elementem jest to, że użytkownik dostanie wolną rękę w tej kwestii i będzie mógł zainstalować wybraną przez siebie dystrybucję, nawet jeśli będzie miała ona inną nakładkę graficzną. Aktualnie pomysł został wsparty przez KDE Plasma oraz GNOME Foundation.

Jak już wspomniałem, kilkanaście dni temu inicjatorzy akcji zebrali tyle, ile chcieli, tj. 1,5 miliona dolarów, jednak ludzie nadal mogli wpłacać pieniądze. Zbiórka oficjalnie zakończyła się w tę niedzielę, 22 października, z wynikiem 142,86% celu, co daje niemalże 650 tysięcy dodatkowych środków. Jest to naprawdę świetny wynik. Tym bardziej, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że projektem interesowała się mała grupa entuzjastów Linuxa.

Osobiście uważam, że Librem 5 w rzeczywistości byłby ciekawym narzędziem nie tylko dla wcześniej wspomnianej, małej grupy, ale również dla większości użytkowników smartfonów, którzy przede wszystkim cenią sobie bezpieczeństwo i swobodę. Więcej na ten temat dowiecie się z >tego artykułu<.

Ile egzemplarzy Librem 5 zostało zamówionych? Ponad trzy tysiące. Nabywcy dostaną swoje urządzenia dopiero na początku 2019 roku. O ile wszystko pójdzie zgodnie z planem.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Już niedługo uruchomisz Linuxa na flagowych smartfonach Samsunga. Dzięki Linux on Galaxy

Źródło: Puri.sm, OMG!Ubuntu

Komentarze

 • GieKa

  Osobom które firmie która nie ma kasy wpłacają kilkaset dolarów na telefon który dostaną za kilkanaście miesięcy, powinny być odbierane prawa wyborcze. :D

  • Mr.D

   Ignorantom którzy nie mają pojęcia o czym piszą nie powinny być one nawet dawane :). Zapoznaj się wpierw z tematem a później zacznij swoje wywody.

  • Misio

   Oj tam, oj tam, będzie wina Tuska :P

  • Jax

   Oj tam, chłopaki dofinansują salon Porsche, Rolex (i parę dziewczyn) też się ucieszy, nie żałuj im ;D

  • Osoby, które to robią najczęściej zarabiają kilka razy tyle co ty, dla nich to nic.

   • GieKa

    Wiesz, z moich obserwacji, pewnie niezbyt miarodajnych, wynika że im ktoś zarabia więcej, ma więcej pieniędzy tym rozsądniej je wydaje.

 • Daniel Kurkowski

  W Polsce nie sądzę aby ludzie mieli taką fantazje😉 a czy ów Linuks będzie wspierał sklep Google Play?

 • Mong

  Za dwa, trzy lata sprzedadzą się jak Pebble ;)

 • GieKa
 • pepe444

  Znaczy się to taka “fundacja” jak u nas? Tylko u nas “fundacje” szarpią kasę publiczną, a tam ludzie dobrowolnie wpłacają własną, więc szkodliwość społeczna jest znacznie mniejsza :)
  Już była Nokia z prawdziwym Linuxem, istniała naprawdę i można było kupić ten telefon, a nie tylko obejrzeć “wizualizację” na Youtube, ktoś pamięta ten telefon?

  • Adrian Kresek Kraska

   Powiesz o niej coś więcej? :)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona